Na severu Švédska vzniká největší továrna na výrobu baterií firmy Northvolt a bude potřebovat tisíce pracovníků. Stát láká talenty z celého světa, aby se usadily na severu, kde se má vybudovat centrum bezuhlíkových technologií.
Obrovská továrna roste na předměstí městečka Skellefteå, kde se dříve těžilo zlato. I proto se rozvoj tohoto regionu přirovnává k novodobé zlaté horečce na řece Klondike. Místní úřady se snaží, aby se tu nově příchozí cítili jako doma. Město nově otevřelo dvacetipatrovou dřevěnou budovu, nejvyšší svého druhu na světě. Sídlí v ní dvě divadla, galerie, knihovna a luxusní hotel. I to má zpříjemnit život nových „Seveřanů“ v regionu, který je pokryt sněhem od listopadu do dubna a v zimě tu svítí slunce jen čtyři hodiny denně.
Gigafactory Northvoltu je jedním z největších investičních projektů v severním Švédsku. Největším problémem ale zůstává dostatek pracovní síly. A nejde jen o výrobu akumulátorů pro autoprůmysl, hlavně německý.
Ve 150 kilometrů vzdáleném městě Boden vzniká další ambiciózní zelený projekt – ocelárna H2 Green Steel, jež bude mít nulovou uhlíkovou stopu. Projekt financují bohaté průmyslové rodiny jako švédští Wallenbergovi nebo dánská rodina Maerskových. Ocelárna má začít s výrobou v roce 2024 a má být v tomto měřítku první na světě, která nebude potřebovat pro produkci oceli fosilní paliva.
Navíc španělská společnost Fertiberia chce za jednu miliardu eur postavit obrovskou továrnu na výrobu amoniaku pomocí elektrolýzy vody a dusíku ze vzduchu v severním kraji Norrbotten. Výroba má začít v roce 2026. Využívat má výhradně vodní a větrnou energii.
V dalším bývalém arktickém těžařském městečku železné rudy Gällivare hodlá státní těžařská společnost LKAB vybudovat továrnu na produkci přímo redukovaného železa, které bude využívat zelený vodík. Celý projekt má stát 400 miliard švédských korun (bilion českých korun) a bude se budovat dvacet let.
Zásadní nedostatek. Nejsou lidi
Všechny tyto investiční plány trpí tím, že nemají dostatek vhodných lidí. Deficit pracovníků pro rozvoj zeleného průmyslu potvrdila i Lotta Finstorpová, guvernérka kraje Norrbotten, jenž je největším a nejsevernějším regionem skandinávské země. V deníku The Guardian si postěžovala, jak je velmi obtížné dostat lidi do oblasti severního polárního kruhu. Pokud se to švédským úřadům nepodaří, potenciál veškerých investic nebude využit.
Vláda ve Stockholmu odhadla, že nové projekty přinesou přímo dvacet tisíc pracovních míst, dalších dvacet tisíc bude potřeba ve veřejném sektoru a deset tisíc ve službách, jako je maloobchod a gastronomie. Do patnácti let by to mělo být až dvojnásobné množství, tedy sto tisíc pracovníků, vysvětlil Peter Larsson, který za švédskou vládu koordinuje celou přeměnu severu země na zelené průmyslové centrum. Populace by se v tomto kraji zvýšila o pětinu. Jedná se o paradoxní situaci, protože před několika lety se snažil kabinet dostat co nejvíce práceschopných Švédů naopak na jih.
Švédsko má navíc 400 tisíc nezaměstnaných po celé zemi. Ministryně práce Eva Nordmarková slíbila, že udělá vše pro to, aby se lidé bez práce v co největším množství přesunuli na sever. Třeba i zpřísněním podmínek pro vyplácení dávek. Program Relocate se zaměřuje na lidi bez práce ve velkých městech Stockholm, Göteborg a Malmö a umožňuje jim přesun za prací do švédského Laponska.
V případě získání pracovní pozice pro Northvolt není potřeba ani znalosti švédštiny. Stačí dobrá angličtina a technické znalosti, tvrdí personalistka Katarina Borstedtová, jež má za úkol sehnat pro výrobce akumulátorů tři tisíce zaměstnanců. Areál továrny se už staví a první baterie pro automobilový průmysl by chtěla švédská firma začít dodávat na konci tohoto roku. Produkci lithium-iontových článků hodlá postupně navýšit až na množství pro milion elektromobilů ročně. Energii pro celý provoz výroby a recyklace akumulátorů chce společnost pokrýt pouze z místní vodní elektrárny.