Hrot24.cz
Solární revoluce: Indie nahrazuje Čínu jako klíčový dodavatel pro USA

www.chatgpt.com - vytvořeno pomocí nástroje Dall-E 2

Solární revoluce: Indie nahrazuje Čínu jako klíčový dodavatel pro USA

V situaci, kdy Spojené státy omezují svou závislost na čínských dodávkách v rámci energetické transformace, indické společnosti rychle reagují na nově vznikající příležitosti v americkém solárním průmyslu. Tento posun je součástí širší snahy Washingtonu o diverzifikaci dodavatelského řetězce a ochranu domácího trhu před záplavou levných solárních panelů z Číny. Vzhledem k tomu, že Spojené státy kladou stále větší důraz na udržitelné zdroje energie, je tato změna příležitostí pro firmy mimo Čínu.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Generální ředitel společnosti ReNew, jedné z nejvýznamnějších indických firem zabývajících se obnovitelnými zdroji energie, Sumant Sinha, zdůraznil pro Financial Times významný potenciál Indie v oblasti solárních technologií. Podle něj poroste poptávka po solárních komponentech z Indie, která má šanci stát se významným hráčem v dodavatelském řetězci zelených technologií jako „plus jedna“ k Číně. Tento názor podtrhují i statistiky, které ukazují prudký nárůst importu indických solárních panelů a buněk do USA. V loňském roce dosáhly hodnoty přes 41 miliard korun (1,8 miliardy dolarů), což je obrovský skok oproti předchozímu roku, kdy se dovoz pohyboval okolo 5,7 miliardy korun (250 milionů dolarů).

Americká vláda, která dlouhodobě usiluje o ochranu domácího průmyslu, zvažuje zavedení dalších cel na solární importy, aby zabránila přílivu levných panelů z Asie. Ministerstvo obchodu USA nedávno zveřejnilo předběžné odhady cel až ve výši 293 % pro exportéry solárních buněk ze čtyř zemí jihovýchodní Asie. Tento krok navazuje na řadu opatření Bidenovy administrativy, která zahrnují zvýšení celních sazeb na čínské solární buňky a uvalení antidumpingových cel na čínské společnosti, které využívají továrny v jihovýchodní Asii. Další opatření zahrnuje zákaz zboží spojeného s nucenou prací v čínském regionu Sin-ťiang, který je klíčovým centrem pro výrobu solárních komponentů.

Indické společnosti na tuto novou situaci na americkém trhu reagují různými způsoby. Zatímco někteří výrobci zvyšují své exporty do Spojených států, jiní se rozhodli investovat přímo do výroby na americkém území. Příkladem jsou indické společnosti Waaree a VSK Energy, které v loňském roce oznámily závazek investovat každá minimálně 23 miliard korun (1 miliardu dolarů) do výroby solárních panelů v USA. Tyto kroky naznačují, že Indie se aktivně snaží využít příležitosti a zaplnit prostor na americkém trhu, který vznikl po vyloučení čínských dodavatelů.

Navzdory tomu, že Spojené státy zavádějí ochranářská opatření s cílem podpořit domácí výrobu solárních panelů, někteří odborníci zpochybňují jejich efektivitu. Pol Lezcano, senior analytik BloombergNEF, poukazuje na to, že dosavadní tarify na čínské panely nepřinesly očekávaný výsledek – výrobci nepřicházejí do USA v takové míře, jak by se očekávalo. I přes tyto překážky zůstává solární energie klíčovým prvkem americké energetické strategie. Podle amerického Úřadu pro energetické informace se očekává, že instalace solárních systémů v USA vzrostou o 42 % v tomto roce, což dokládá stálou poptávku po solárních technologiích.

Dynamika na americkém solárním trhu se rychle mění a indické firmy vidí v této situaci příležitost k expanzi. I když vývoj obchodní politiky USA a globální konkurence v oblasti solárních technologií zůstává nejistý, zdá se, že Indie má potenciál stát se významným hráčem v tomto sektoru.