Brněnskou partu kolem lobbisty a pohledávkového spekulanta Jana Čermáka po letech ve zdánlivém ústraní katapultoval zpět pod světla reflektorů kolaps obří skupiny Arca Investments. Čermák v ostře sledované kauze spolupracuje s advokátem Markem Indrou, který reprezentuje fond IFIS, a také třeba s někdejším soudcem Janem Kozákem, jenž v minulosti čelil obvinění z manipulace několika insolvenčních kauz, kvůli čemuž byl také postaven mimo službu.
Ostatně obránci současného vedení skupiny Arca v čele s advokátem Petr Kuhnem u soudu rádi připomenou, že jde o skupinu nedůvěryhodnou s kontroverzní reputací. To však nic nemění na tom, že jsou to právě figury kolem fondu IFIS, které dnes v ostře sledovaném krachu hrají jednu z hlavních rolí.
Ovládají pohledávky v nominální hodnotě více než tři miliardy korun, což z nich dělá jednoho ze dvou největších věřitelů, na vedení skupiny Arca směrovali trestní oznámení kvůli údajnému podvodu při vydávání směnek a aktuálně spřádají plány pro klíčovou říjnovou schůzi věřitelů.
Mozkem této skupiny je právě Čermák, zkušený insolvenční praktik s bezmála pětadvacetiletou praxí v tomto žhavém oboru, kde věřitelé a dlužníci často vedou nelítostné bitvy na hraně zákona. I on sám si v polovině 90. let odseděl ve vězení rok za podvod, ačkoli tehdy nešlo vyloženě o insolvenční tematiku.
„Byl jsem mladej blbej kluk, co udělal chybu. Asi to tak mělo být. Možná mě to zachránilo před mnohem větším průšvihem. Kdo ví,“ říká Čermák v ojedinělém rozhovoru pro týdeník Hrot. Nálepku insolvenčního mafiána, kterou mu občas někdo přisoudí, odmítá.
„Hrajeme podle pravidel, která nám dává zákon,“ vzkazuje muž, který v minulosti pracoval třeba pro ČKD za vlády Petra Speychala a v roce 1998 s Karlem Lopraisem vyhrál slavnou rallye Paříž–Dakar, když šéfoval celému týmu Tatry a zároveň několikanásobného šampiona pouštního závodu navigoval z kabiny kamionu.
Rozhovor s Janem Čermákem o Arce, byznysu s pohledávkami i závodech v poušti čtěte v novém vydání týdeníku Hrot, které vychází 6. září.