Ruský voják si stěžuje na podmínky na frontě: Mrtvé kamarády žerou lišky
Z odposlechů telefonních rozhovorů ruských vojáků vyplývá, že často útočí bez dělostřelecké podpory a mrtvé kamarády musí nechávat nepohřbené na bojišti. Jejich stížnosti velitelé tvrdě trestají. Obsah hovorů pravidelně zveřejňuje ukrajinská rozvědka.
redaktor
Ukrajinští vojáci si už delší dobu stěžují na to, že mají nedostatek munice, aby mohli dále vzdorovat ruským jednotkám, které mají mít dostatek munice i vojenské techniky. Z odposlechu telefonních hovorů ruských vojáků, který zveřejnil ukrajinský deník Kyiv Post, ale vyplývá, že ani Rusům není na frontě veselo. Jeden z nich si měl stěžovat na otřesné podmínky během bojů. I kvůli stížnostem byl později ruskou vojenskou policií zatčen.
Obsah odposlechnutých rozhovorů ruských vojáků pravidelně zveřejňuje Hlavní ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny (HUR). V rozhovoru s kamarádem Sanjou si výše zmíněný řadový voják stěžuje na to, že jejich rota skončila uprostřed ukrajinské palby bez podpory ruského dělostřelectva.
„Skončili jsme prostě tam, kde jsem neměli. Co jsme tam sakra dělali bez dělostřelectva?“ kritizuje ruské velitele. Jeho jednotka se dostala pod křížovou palbu ukrajinských kulometů, minometů a dronů.
„Běháme tam jako idioti, nikdo neví, kam máme jít. Byla to naprostá katastrofa,“ svěřil se kamarádovi. Když si pak stěžoval u nadřízeného velitele praporu, zda bude někdo potrestán za to, že byla ruská jednotka vyslána do útoku bez dělostřelecké podpory a byla zdecimována ukrajinskými obránci, byl za trest na několik dní zatčen a uvězněn.
„Naše kluky tam žerou lišky“
O úrovni ruské armády a přístupu k zabitým a zraněným vojákům vypovídá i to, že těla spolubojovníků nechávají Rusové celé týdny přímo na frontě. „Nejotravnější věc je, že odtamtud ani neodvezou chlapy, kteří tam zemřeli. Předtím jsme byli kousek od Avdijivky a nemohli jsme si vzít těla kamarádů. Leží tam víc než měsíc. A naše kluky tam žerou lišky,“ naštvaně dodal s tím, že bez ostatků padlých vojáků nemohou jejich příbuzní žádat o odškodnění.
Velitelé podle něj programově neinformují příbuzné ruských vojáků, zda a za jakých okolností padli jejich synové nebo manželé na frontě. Další výtka na ruské velitele míří za to, že jednotky nutí plnit nereálné bojové úkoly a sami sedí v bezpečí v Doněcku, kde přes záběry z dronů sledují, jak jejich mužstvo zabíjejí ukrajinští obránci.
Z odposlechnutého telefonního rozhovoru také vyplývá, že se mezi ruskými vojáky šíří neověřená zpráva, že by mělo 24. února 2024, tedy dva roky od začátku Putinova rozkazu zaútočit na Ukrajinu, dojít k ukončení války. Živí tím naději, že se demoralizovaní ruští vojáci vrátí domů. I z dalších zachycených hovorů podle HUR zaznívá kritika války.
Vojáci často diskutují o možnostech, jak se vyhnout nasazení v první linii, nebo dokonce přemýšlejí o vzpouře podobné té, jakou uspořádali loni wagnerovci pod vedením Jevgenije Prigožina. I když Kreml opakovaně tvrdí, že zveřejněné hovory jsou falešné, pracovníci HUR zdůrazňují, že často absurdní stížnosti ruských vojáků jsou autentické.