Ruské námořnictvo devastuje Kaspické moře. Pláže jsou pokryty ropou a mrtvými tuleni
Námořnictvo Ruské federace používá Kaspické moře nejen k vojenským cvičením, ale také k raketovým útokům na Ukrajinu. Podle místních obyvatel a rybářů tím ale zásadně trpí kvalita vody. Ohroženy jsou celé ekosystémy.
Ruská kaspická flotila je nejstarší námořní flotilou v zemi. Už v roce 2015 byla využívána pro odpalování střel s plochou dráhou letu Kalibr z fregat a korvet na Sýrii. Nyní jsou vojenská plavidla nasazena podle Kyjeva k raketovým útokům na Ukrajinu.
Místní obyvatelé si ale stěžují na rostoucí znečištění vody, mrtvé ryby a celkové zhoršení stavu celého Kaspického moře, které má rovněž problémy s postupným vysycháním. Letos v srpnu se kvůli tomu sešel ruský prezident Vladimir Putin s ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem.
Podle vědců je zrychlující se pokles vody způsobem nejen rostoucí globální teplotou Země, ale také menším objemem vody, která přitéká z Volhy. Alijev dokonce hovořil o ekologické katastrofě.
Obyvatelé žijící okolo moře – fakticky se jedná o slané jezero – si stěžují, že působení ruského námořnictva a časté námořní manévry způsobují, že je celá ruská oblast vodní plochy pokryta ropnými produkty, rovněž odpalování raket typu Kalibr způsobuje další ekologickou zátěž. Kromě hromadného úhynu ryb dochází také k vymírání tuleňů kaspických.
Obavy ohledně budoucnosti života v Kaspickém moři rostou ale už od roku 2020, kdy Moskva začala modernizovat základnu pro svou flotilu v dagestánském Kaspijsku a uspořádala při té příležitosti i přehlídku svých plavidel, která se tam koná každý rok. Po vojenských manévrech podle místních rybářů zůstává moře pokryté ropou a na plážích se hromadí mrtvé ryby.
„Ještě před třiceti lety bylo moře plné života, nyní už ne. Kaspická flotila je jedním z faktorů,“ postěžoval si anonymně pro ruskou verzi Radia Svobodná Evropa jeden z místních obyvatel.
„Lodě kotví na moři. Spalují palivo 24 hodin denně. Je tu slyšet neustálý řev motorů a samozřejmě všechny emise jdou do vody,“ postěžovala si další Ruska, která se z většího přístavu Machačkala přestěhovala před lety do Kaspijsku s nadějí, že si tu bude užívat čistšího moře.
„Pak začnou námořní lodě střílet. Pach spáleniny nám jde do bytů i přes zavřená okna. Nedá se tu dýchat,“ popsala, jak vypadá situace v přístavu během námořních cvičení.
Do posledních manévrů v září se zapojila zhruba třicítka vojenských plavidel. Podle kritiků Kremlu a ruské armády střely Kalibr a CH-55 obsahují toxické raketové palivo, které dále přispívá ke znečištění Kaspického moře.