Hrot24.cz
Přepálený start? Na začátku roku ceny bytů zdražovaly, teď se situace uklidnila. Nájmy ale rostou dál

foto: Shutterstock

Přepálený start? Na začátku roku ceny bytů zdražovaly, teď se situace uklidnila. Nájmy ale rostou dál

„Ukazuje se, že možnosti domácností v oblasti financování stále nejsou tak dobré, aby se trh s byty rozpohyboval,“ říká šéf realitní skupiny EHS Hendrik Meyer.

Filip Magalhães

Ještě na jaře se zdálo, že ceny domů a bytů se odrazily ode dna a teď se budou snažit dohnat rok a půl stagnace. Nakonec to ale vypadá spíš na přepálený start. Podle dat realitní skupiny European Housing Services (EHS), kam patří například Bezrealitky nebo Maxima Reality, ve většině regionů ceny mezikvartálně klesají a vracejí se lehce nad úroveň závěru loňského roku. 

Podle šéfa EHS Hendrika Meyera, jenž nedávno poskytl Hrotu velký rozhovor, stojí za propadem nerealistické ceny méně kvalitních nemovitostí, které na jaře realitní makléři bez zjevného důvodu zdražili. Pouze tím ovšem prodloužili dobu prodeje a minuli první vlnu zájemců, kteří si v prvním pololetí pořizovali hypotéky – a navíc tím zvyšovali cenovou hladinu na trhu. Teď se tito makléři snaží situaci zachránit. 

„Se začátkem letošního roku přišel na realitní trh optimismus. Nyní se však ukazuje, že do jisté míry přehnaný. Stoupá sice počet prohlídek, ale možnosti domácností investovat do bydlení jsou stále omezené. Nejvíce je to vidět u nabídky velkých měst, kde jarní ceny domů a bytů testovaly kupní sílu a zjistily, že bez kroku zpět to zatím nepůjde,“ popisuje Meyer. „Domnívám se však, že se jedná spíše o korekci přílišného růstu než známku obratu.“ 

Podle dat EHS stagnují v současné době ceny i na největším trhu, tedy v Praze. Průměrná se zde mezičtvrtletně zvýšila o procento na 126 tisíc korun za metr čtvereční, nicméně meziročně zaznamenalo hlavní město osmiprocentní zdražení. Podobný meziroční výsledek vykazuje i Brno, mezikvartálně ale ceny zdejších bytů klesly o čtyři procenta na necelých 87 tisíc korun za metr čtvereční. Pokles hlásí i Středočeský nebo Jihomoravský kraj.

„Ukazuje se, že možnosti domácností v oblasti financování stále nejsou tak dobré, aby se trh rozpohyboval. Tomu odpovídá i nejvyšší počet prohlídek za posledních 24 měsíců, avšak s nepoměrně nižším počtem uzavřených prodejů,“ říká Meyer. „Opatrnost domácností, která souvisí s pomalejším ekonomickým zotavením, se pravděpodobně propíše i do druhé poloviny roku. Majitelé by toto měli zohlednit a připravit si prostor na vyjednávání.“

Šéf portálu Bezrealitky Martin Ponzer pak dodává, že by domácnosti, které se chystají jít do nájemního bytu, měly být ostražité. Růst cen nájemního bydlení totiž zrychlil. Zatím pouze nepatrně, zlom však prý může přijít v polovině léta nebo v září. Tehdy totiž vrcholí špička poptávky, kdy bydlení shánějí i vysokoškolští studenti. 

V Praze, kde jsou pomyslné „fronty“ tradičně nejdelší, se v současnosti o jeden byt uchází 51 zájemců. Ceny zde proto reagují dvouprocentním růstem na 367 korun za metr pronajímané plochy. V meziročním srovnání si tak domácnost za typický 65metrový byt připlatí skoro 1850 korun měsíčně. V Brně se pak ceny mezičtvrtletně zvýšily o procento na aktuálních 285 korun. 

„Do nájmů se už nyní začíná propisovat nižší počet prodejů. Na trh míří další generace zejména mladých domácností, které odkládají nákup vlastního bydlení. Z druhé strany se pak zvyšuje počet zájemců u singles v podstatě všech věkových kategorií,“ doplňuje Ponzer s tím, že český trh není na takový růst zájmu připraven. Lidé si tak mají dávat pozor na podvodné inzeráty, které se teď ruku v ruce se situací na trhu s nájemním bydlení vynořují. 

První letošní čtvrtletí s sebou přineslo, jak už bylo zmíněno, pokračující růst cen prodaných bytů. Po roce poklesu tak podruhé v řadě došlo ke zdražování, tentokrát o čtyři procenta na průměrných 99 300 korun za metr čtvereční, vyplývá z dat žebříčku Deloitte Real Index. Nejvyšší růst zaznamenal Liberecký (8 procent), Zlínský (6,4 procenta) a Olomoucký kraj (5 procent). Naopak největší propad nastal na Vysočině (-11,1 procenta).

„Momentální situace na realitním trhu potvrzuje, že trend poklesu, který před více než rokem odstartovala vysoká inflace i růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb a cen stavebních prací, je definitivně u konce. Od začátku letošního roku tak dochází k opětovnému obnovení a zvýšení poptávky, což se projevuje i na cenách bytů,“ vysvětluje Petr Hána, expert na nemovitostní trh z poradenské a technologické společnosti Deloitte.

Podle Hány tak řada zájemců, kteří vyčkávali na lepší podmínky na nemovitostním trhu, se rozhodla už s nákupem neotálet. „V souvislosti s pokračujícím snižováním úrokových sazeb očekávám, že vývoj na realitním trhu bude nadále ve znamení vyšší poptávky,“ uzavírá.