Smetanova Litomyšl
Panika na trhu s kávou. Je nejdražší od roku 1977. Může za to také Brusel
Obchodníci s kávou panikaří, protože se obávají nové unijní legislativy, která zpřísní a prodraží produkci kávy kvůli tlaku na snížení odlesňování. Výsledkem je, že se káva prodává v New Yorku nejdráže za posledních 47 let.
redaktor
Nakupující ženou ceny kávových zrn do výšek, které trhy nepoznaly dlouhé dekády. Analytici tvrdí, že se futures na dodávky kávy dostaly do panického režimu, aby si obchodníci zajistili kvalitní zrna arabiky. Nejistotu na trhu vyvolala Evropská unie, protože Evropská komise chce zpřísnit dovoz komodit kvůli odlesňování.
Obavy z nedostatku kávy vyšroubovaly cenu arabiky v New Yorku na 3,23 dolaru za jednu libru (0,454 kilogramu), což je nejvíce od roku 1977. Jen letos cena kávy rostla o 70 procent. Ceny levnějších kávových zrn robusta, jež se používají pro výrobu instantní kávy, v Londýně se prodávají za 5507 dolarů za tunu, od začátku roku to je dokonce dvojnásobek.
Obchodníci panicky nakupují hlavně kvůli tomu, aby se předzásobili, než vejde v platnost nová legislativa EU, jež zakazuje využívat odlesněnou půdu pro pěstování zemědělských plodin. „Nikdy předtím jsem nic takového neviděl,“ nechal se slyšet Tomas Araujo z makléřské společnosti StoneX.
Poptávku po kávě ženou nahoru zejména komerční pražírny kávy. Obávají se nejistoty na trhu a globálního nedostatku kávových zrn, až bruselský zákon o odlesňování začne platit.
K panice obchodníků přispívá rovněž horké a suché počasí v Brazílii, která je největším producentem arabiky na světě. Očekává se, že sklizeň kávy bude v příštím roce slabší než v minulých letech a proto globálně zásoby kávových zrn poklesnou.
Jihoamerická kávová velmoc v srpnu a září zažila největší sucha za posledních sedm dekád. Navíc nedostatek robusty na světovém trhu umocňují slabé sklizně ve Vietnamu za poslední tři roky.
Araujo tvrdí, že sklizeň arabiky v Brazílii bude pro roky 2025 až 2026 nedostatečná, aby pokryla stoupající poptávku po tomto druhu kávy. Proto se celý sektor zpracovatelů a obchodníků předzásobuje kávovými zrny a cena roste.
Celou situaci na trhu s kávou ještě zhoršila nejistota ohledně zavedení cel v případě nové administrativy Donalda Trumpa. Proto se i americké pražírny kávy snaží opatřit dostatečné zásoby surovin pro přípravu oblíbeného životabudiče.
„Pokud jste pražírna a věříte, že na kávu budou uvalena cla, budete nakupovat hned,“ vysvětlil Carlos Mera, vedoucí analytik zemědělských komodit u Rabobank. Spojené státy přitom tvoří 23 procent celosvětového importu kávy. Varoval, že se milovníci kávy na celém světě musí připravit v následujících měsících na další růst cen.