Nová studie: Mobilní telefony nezvyšují riziko rakoviny mozku
Podle nejnovější studie podporované Světovou zdravotnickou organizací (WHO) nebyla zjištěna žádná souvislost mezi používáním mobilních telefonů a zvýšeným rizikem rakoviny mozku. Závěry vyplývají z rozsáhlé analýzy dostupných vědeckých důkazů z celého světa.
šéfredaktor
Studie, která byla zveřejněna minulé úterý, ukazuje, že navzdory dramatickému nárůstu používání bezdrátových technologií nedošlo k odpovídajícímu nárůstu výskytu rakoviny mozku. To platí i pro jedince, kteří tráví dlouhé hodiny telefonováním nebo používají mobilní telefony déle než deset let.
Výzkumný tým složený z 11 odborníků z 10 zemí, včetně australské agentury pro ochranu před radiací, analyzoval 63 studií publikovaných mezi lety 1994 a 2022. Zaměřili se na účinky radiofrekvenčního záření, které využívají nejen mobilní telefony, ale také televize, dětské monitory a radary.
Profesor Mark Elwood, spoluautor studie a expert na epidemiologii rakoviny z Univerzity v Aucklandu, zdůraznil, že „žádná z hlavních otázek neprokázala zvýšená rizika.“ Výzkum se zaměřil na široké spektrum zdravotních problémů, včetně rakoviny mozku u dospělých i dětí, rakoviny hypofýzy, slinných žláz a leukémie. Byly rovněž zkoumány možné rizikové faktory spojené s používáním mobilních telefonů, základnových stanic a vysílačů, stejně jako s profesní expozicí.
Tato rozsáhlá studie přináší uklidňující zprávy pro miliardy uživatelů mobilních telefonů po celém světě. Výsledky týkající se dalších typů rakoviny budou zveřejněny později.