Polytechnická škola v Tatarstánu, která leží tisíc kilometrů východně od Moskvy, slouží Kremlu jako zdroj laciné pracovní síly pro válečný průmysl. V pracovních závodech v ekonomické zóně ve městě Jelabuga využívá studenty k montáži sebevražedných dronů podle íránského vzoru.
Pracovní podmínky jsou pro mladíky od patnácti do osmnácti let velmi drsné, napsal web Rádia Svobodná Evropa. Je to další důkaz toho, jak se ruská ekonomika vyrovnává s nedostatkem pracovní síly, ale zároveň zvyšuje produkci zbraní pro válku na Ukrajině.
Drony se používají k častému bombardování ukrajinských měst a většinou ničí civilní cíle. Masivní produkce bezpilotních letounů, které unesou přes čtyři desítky kilogramů výbušnin, na ruském území může vést k další eskalaci krvavé války. Jejich hlavním úkolem je v posledních týdnech zahlcení a vyčerpání ukrajinské protivzdušné obrany.
O využívání práce studentů prvně informovala ruská nezávislá média Protokol a Razvorot. Studenti a jejich rodiče popisují téměř nelidské podmínky, které při jejich „totálním nasazení“ panují. Jsou nuceni pracovat dlouhé hodiny bez přestávek a jídla.
Sliby kvalitního vzdělání i vysokých výdělků
Přitom byli přijati na prestižní polytechnickou školu – alespoň v rámci Ruska – s tím, že kromě teoretických znalostí získají i odbornou praxi a možnost výdělku solidních 70 tisíc rublů (15 200 korun) měsíčně s tím, že budou dobře připraveni na kariéru v technických oborech.
„Už po dvou a půl měsících mi můj syn zavolal, abych ho odvezla,“ postěžovala si pro Rádio Svobodná Evropa jedna z matek s křestním jménem Žanna z Nižního Novgorodu. Její syn se totiž obával, že pracovní podmínky „nepřežije“. Studenti musí plnit přísné výrobní kvóty. Některé směny trvají i patnáct hodin. Trpí také nedostatkem jídla a spánkovou deprivací.
„Jedná se o učebnicový případ toho, co představuje vykořisťování,“ zdůraznil investigativní novinář Sergej Podsytnik z webu Protokol, který se případem dlouhodobě zabývá. Místo aby se studenti odborně vzdělávali ve vybraném oboru, musí pouze sestavovat drony. Přesčasy se neproplácejí, a pokud neplní přísné pracovní kvóty, je jim krácen i plat. Nevyhovující podmínky se netýkají jen chlapců, ale také dívek.
Studenti byli navíc vedením školy instruováni, aby doma neříkali, že montují vojenské drony. „Jedná se o nebezpečný výrobní proces, který zahrnuje i škodlivé chemikálie,“ postěžovala si další z matek. Vedení školy přitom na dotazy novinářů nereaguje.
Úzká spolupráce mezi Moskvou a Teheránem
Výroba dronů při polytechnické univerzitě v Jelabuze ukazuje na prohlubující se vojenskou závislost mezi Moskvou a Teheránem. Od začátku invaze na Ukrajině se neustále zintenzivňuje. Íránská delegace navštívila 5. ledna Jelabugu v Tatarstánu a prohlédla si potenciální místo pro továrnu ve speciální ekonomické zóně, napsal list The Wall Street Journal. V dubnu americké tajné služby zveřejnily satelitní snímky, které dokazují stavbu nové továrny.
Dosud Írán poskytoval Rusku drony Šáhid-136, které Rusko přejmenovalo na Geraň-2 a vydává je za zbraně vlastní výroby. Ruská armáda je často používá na ničení infrastruktury, jak elektrické, tak vodovodní. Vybudování vlastní montážní linky umožní Rusku výrazně zvýšit produkci destruktivních systémů, které jsou relativně levné a ukrajinská protivzdušná obrana na ně musí použít drahé západní rakety.
Přesunutí výroby na ruské území navíc může íránský autokratický režim použít jako „výmluvu“, že Kremlu smrtící drony nedodává a zastává neutralitu ve válce. Na diplomatické úrovni se snaží Teherán přesvědčit Západ, že není nutné zpřísňovat ekonomické sankce Spojených států a Evropské unie.
Na polytechnické škole v Tatarstánu oficiálně studuje asi tisícovka studentů, většina z nich je ve věku od patnácti do sedmnácti let a podílejí se na montáži dronů. Tento příklad ukazuje na úzké propojení ruského školství s vojenským průmyslovým komplexem. I mimoškolní aktivity studentů jsou organizovány v duchu ruského vlastenectví a patriotismu.
Nejmladší generace Rusů je vystavena vyhrocené ruské propagandě. V paintballových hrách se často používají symboly růžice kompasu Severoatlantické aliance místo nacistického hákového kříže. Zástupci ruské armády studentům opakují, že NATO rozpoutalo proti Rusku hybridní válku už v roce 2011. Má to být motivací pro jejich tvrdou práci ve zbrojním programu. Studenti v Jelabuze jsou povzbuzováni v tom, aby šikanovali spolužáky, kteří odmítají tvrdě pracovat na montáži dronů.