Expirované stravenky často končí v koši. Je to škoda. Hned dva velcí vydavatelé totiž propadlé lístky sbírají a celou jejich hodnotu věnují na dobročinné účely.
Vy si za ně už nic nekoupíte, ale mohou pomoci potřebným lidem. Řeč je o stravenkách vydaných v loňském roce, kterým od Nového roku skončila platnost a v běžné obchodní síti je již nelze využít. Dva vydavatelé stravenek však propadlým lístkům dávají druhý život. Stravenky Pluxee (dříve Sodexo) lze využít na podporu potravinových bank pro chudé. Edenred stravenky se pak spojily s neziskovou organizací Women for Women miliardářky Ivany Tykač. Celá hodnota stravenek poputuje na projekt obědů pro chudé děti.
„Podpora dětí, sociálně slabých a vzdělávání jsou aktivity, na jejichž podpoře si v Edenredu opravdu zakládáme, a v tomto projektu se všechny snoubí dohromady. Oběd ve školní jídelně pro děti není pouze důležitým prvkem v přístupu k pravidelné a vyvážené stravě, ale zároveň plní významnou roli v budování sociálních vazeb dětí v kolektivu,“ sdělila Aneta Martišková, členka vedení Edenredu.
Konkurenční stravenky Sodexo (nyní Pluxee) podpoří jinou cílovou skupinu, konkrétně lidi v hmotné nouzi, a to prostřednictvím nákupu potravin. „Celou částku, kterou takto vybereme, darujeme České federaci potravinových bank,“ řekla Tereza Knířová, mluvčí společnosti Pluxee. Tato společnost má s projektem výběru propadlých stravenek již velké zkušenosti, letos ho pořádá počtvrté. V roce 2021 zaslali lidé expirované stravenky v celkové hodnotě 138 tisíc korun. Loni to bylo již 210 206 korun. I letos se má podle Knířové objem nevyužitých stravenek pohybovat v řádu statisíců korun.
V obou případech společnosti sbírají propadlé stravenky do konce února.