Máslo dál zdražuje, vyjde i na 70 korun za kus. Na vině jsou vedra a zvýšená poptávka
Extrémně teplé počasí mělo vliv na dojivost krav i složení mléka. Když je pak mléko méně tučné, musí ho mlékárny nakoupit více, aby vyrobily stejné množství smetany.
redaktor
Zatímco inflace dál klesá a v srpnu se už nacházela poblíž dvouprocentního cíle České národní banky, „máslová inflační vlna“¨zdaleka neskončila. Na evropském trhu je totiž nedostatek mléčného tuku, což souvisí s dlouhou vlnou letních veder.
Tuková složka mléka slouží k výrobě másla i různých druhů smetan, upozorňuje Forbes. Extrémně teplé počasí mělo vliv na dojivost krav i složení mléka. Když je pak mléko méně tučné, musí ho mlékárny nakoupit více, aby vyrobily stejné množství smetany. To se pak promítá do obchodních cen, doplňují Seznam Zprávy (SZ). Výkupní cena mléka teď lehce přesahuje 11 korun za litr.
Zdražuje smetana – a zdražuje proto i máslo. Od července se ceny mléka zvedly o devět procent, máslo pak zdražilo o pět procent. Čtvrtkilogramová kostka másla z jihočeské mlékárny Madeta tak v Penny nebo Tesku atakuje cenu 70 korun za kus, máslo značky Pilos vyjde v Lidlu na téměř 60 korun, píší SZ. Podobně stojí výrobky i od značek Česká chuť nebo Boni.
Navíc se zdá, že růst cen mléčných výrobků bude dál pokračovat. Může za to zvýšená poptávka, kterou v minulých letech brzdila inflace. „Za sedm měsíců jsme v ČR v porovnání se stejnou dobou minulého roku vyrobili o 3,3 procenta mléka více. V létě to přestalo platit. Momentálně mléko chybí, mlékaři se o něj perou a to se určitě projeví také v ceně,“ řekl SZ Jiří Kopáček, šéf Českomoravského svazu mlékárenského.
Jak dodává Forbes, ceny mléka vyrostly za poslední čtyři roky o třicet procent. Kromě výše uvedených důvodů za to můžou i dražší energie, zdražující se plastové a papírové obaly nebo vyšší náklady na nové výrobní technologie. Na českém trhu dnes působí asi čtyřicet mlékáren.