Korejský diskont: politická krize v Soulu dává zdrženlivým investorům opět za pravdu
Jihokorejská ekonomika se vzpamatovává ze včerejšího otřesu. Vyhlášení stanného práva tvrdě zasáhlo akcie korejských firem a poslalo won k dvouletému minimu. Nestabilní politická situace v zemi připomněla, proč se světoví investoři na korejský trh dvakrát nehrnou.
redaktorka
Stanné právo trvalo v Jihokorejské republice pouhých šest hodin. Chaos, který zavládl po jeho vyhlášení, se na akciových trzích projevil takřka okamžitě. Index KOSPI uzavřel středu se ztrátou 1,4 procenta.
Korejská měna se propadla k hodnotě 0,69 dolaru za 1000 wonů, kde nebyla od října 2022. Poté, co prezident Jun Sok-jol oznámil, že stanné právo zruší, část ztráty odmazala a ustálila se těsně pod 0,71 dolaru.
Vedení korejských společností začala svolávat mimořádné schůze. Korejská konfederace odborových svazů pohrozila časově neomezenou stávkou, pokud prezident Jun neodstoupí, což by mělo neblahý dopad na výrobu. „Obáváme se, že tyto události by mohly mít dopad na státní úvěrový rating Jižní Koreje,“ napsala analytička ING Economics v Soulu Min Ču-kang.
Ministerstvo financí země ve středu uvedlo, že je připraveno nasadit všechna nezbytná opatření ke stabilizaci finančních trhů. Ve středu ráno se konalo mimořádné zasedání korejské centrální banky. Zavázala se zvýšit krátkodobou likviditu a stabilizovat trhy.
Dopad krize byl také krátkodobý. Parlament rozhodnutí o stanném právu během několika hodin zrušil a trhy se uklidnily. Pro investory to však byla připomínka důvodů, proč se korejským akciím a měně na světových trzích nedaří – won letos vůči dolaru klesl už o devět procent, KOSPI ztratil sedm procent.
Jižní Korea je jednou z nejvýznamnějších světových ekonomik, přesto se její akciový trh dlouhodobě obchoduje s výraznou „slevou“. Tento fenomén, známý jako korejský diskont, odráží nízké ohodnocení korejských akcií, často pod hodnotou jejich aktiv.
Většina společností kótovaných na burze KOSPI se obchoduje s poměrem P/B nižším než 1, což je mnohem méně než u srovnatelných společností. Světový index MSCI se obchoduje v poměru 3,5. Například akcie Samsung Electronics, největší jihokorejské společnosti, se obchodují s mnohem nižším násobkem budoucích zisků (9,2) než konkurenční tchajwanský TSMC (18,5).
Stojí za tím dlouhodobě zakořeněné geopolitické a hospodářské problémy Jižní Koreje: neustálé vojenské napětí v souvislosti s jejím severním sousedem, jež hrozí kterýmkoli momentem destabilizovat celý region, ekonomická závislost na zpomalující Číně a trh ovládaný čeboly, korejskými rodinnými konglomeráty, jako je Samsung či Hyundai, jež mívají netransparentní řízení a zřídka vyplácejí štědré dividendy.
Od srpna 2024 stáhli zahraniční investoři z jihokorejského trhu více než 14 miliard dolarů (téměř 335 miliard). Investice přesouvají do jiných asijských zemí s nižšími riziky a stabilnějšími trhy, například do Indonésie či Indie.
Navzdory nízkým cenám akcií a vysokým výnosům jihokorejských dluhopisů zůstávají obezřetní. A současné riziko impeachmentu prezidenta Juna a hrozba předčasných voleb jim na jistotě nepřidávají.