V politice, dramatu i ve válce platí, že na máločem záleží tolik jako na správném načasování. Za pár týdnů budou mít ve Sněmovně reprezentantů, dolní komoře amerického Kongresu, republikáni většinu a dlouho budete přemýšlet nad tím, co je pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského důležitější než si udržet podporu ukrajinského válečného úsilí nejen v americké exekutivě, ale i mezi kongresmany, potažmo v médiích a veřejnosti.
Dobrý projev musí vhodně dávkovat poděkování za dosud poskytnutou pomoc s žádostí o její posílení, dojmout připomenutím utrpení nevinných civilistů i apelovat na racionalitu. Kdo chce zaujmout, nesmí okatě podkuřovat, ale ani to přehnat s nataženou rukou. Dobrá „speech“ v Americe je o citech, zanícení pro společné ideály svobody a demokracie, ale také o návratnosti investic a zájmech USA.
Zapamatovatelný zjev je výhodou a fyzicky drobný Zelenskyj, který měří metr sedmdesát, od ruského vpádu nosí zásadně khaki trička a vojenské mikiny. V jedné přijel i za prezidentem Spojených států do Bílého domu a nesundal ji ani v Kongresu. Trademark.
Ukrajinci ukázali, že vojenskou pomoc umějí využít a na bojišti se vyznamenávají, ale konflikt stojí miliardy týdně v dolarech. Podle Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS), vlivného washingtonského think-tanku, čerpá Ukrajina od začátku války pomoc z USA tempem přibližně 6,8 miliardy dolarů měsíčně. Koncem jara překročí hranici sto miliard dolarů a budou zapotřebí „čerstvé peníze“.
Spojené státy jsou obří ekonomika s HDP přes 25 bilionů dolarů, takže to není neúnosné, ale velké peníze to jsou i pro Washington.
Ale co je podstatné – u 59 procent republikánských voličů se podle průzkumu Wall Street Journal z října 2022 netěší pomoc Ukrajině oblibě, zatímco u 81 procent demokratického elektorátu ano. A už jsme skoro u toho, kvůli čemu stálo za to podstoupit všechna rizika a přiletět.
Z hlediska Ukrajiny, ale i dalšího vývoje v Evropě totiž setsakra záleží na tom, jak se bude nová republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů stavět k pokračování pomoci, čím ji bude podmiňovat a do čeho bude Bílý dům, potažmo Kyjev tlačit.
Takže rozehrát „charm offensive“ a přivézt domů nejen příslib dodávky raketového systému Patriot a dalších pokročilých zbraní, ale i „nehmotnou odměnu“ v podobě ovací vstoje v Kongresu USA, to je přesně to, čeho Volodymyr Zelenskyj potřeboval dosáhnout.
Kdyby neuměl konzistentně doma i venku podávat přesvědčivý výkon, bylo by dávno dobojováno, ne že ne.