Z války mezi Ruskem a Ukrajinou se stává zamrzlý konflikt. Hrozí dokonce, že bez výraznější vojenské pomoci od západních spojenců dojde k postupné porážce Ukrajiny. V komentáři pro The Wall Street Journal to napsal americký profesor historie Phillips Payson O’Brien, jenž zároveň šéfuje institutu pro strategická studia na prestižní University of St. Andrews ve Skotsku.
O’Brien připomenul, že prezident Joe Biden a jeho administrativa neformulovali jasný závazek, že udělají vše pro to, aby Kyjev válku vyhrál.
Dokládá to tím, že Američané Ukrajincům neposkytli rakety středního a dlouhého doletu, které by dokázaly efektivně ničit vojenské cíle na ruském území, případně na Krymu. Bez nich má napadená země minimální šance, jak okupanty porazit. Podle O’Briena to vypadá, že si Biden a jeho tým ani nepřejí, aby Ukrajina opravdu válku vyhrála.
K tomu se navíc přidává otálení Kongresu se schválením peněz na další finanční pomoc východoevropské zemi. Republikáni ho podmiňují hlavně zavedením přísnějších pravidel pro vyhošťování nelegálních imigrantů, kteří se kupí na jižní hranici s Mexikem.
O’Brien tvrdí, že se Biden nikdy jasně nezavázal k podpoře ukrajinského vítězství, pouze dokola a neurčitě opakuje, že Spojené státy budou pomáhat Ukrajině „dokud to bude potřeba“. Americký historik se domnívá, že Bílý dům spíš hraje hru o to, aby Kyjev nakonec souhlasil „se špatnou dohodou“ s Putinem a postoupením alespoň části území Rusku.
Jedním z důkazů amerického váhání je prý to, že rakety pro HIMARS, které USA Ukrajině poskytly, mají omezený dosah 75 kilometrů, což nestačí ani k tomu, aby byla ukrajinská armáda schopna dobýt Krymský poloostrov.
Stejně dlouhodobě argumentuje i další uznávaný americký stratég (a generálporučík ve výslužbě) Ben Hodges. Ukrajina potřebuje rakety, s nimiž může efektivně zasahovat veškeré cíle na Krymu.
Analytik z kyjevského Národního institutu pro strategická studia Mykola Bielieskov dodal, že rozsah západní vojenské pomoci pro Ukrajinu je nejlepším receptem na pomalou a vleklou porážku. Rusko má totiž dnes mnohem větší možnosti útočit na celé území Ukrajiny.
Americké ministerstvo zahraničí tuto interpretaci samozřejmě popírá s tím, že vojenská pomoc z druhé strany Atlantiku byla klíčová pro to, že Putin Ukrajinu dosud neporazil.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dlouhodobě odmítá, aby jeho země ustupovala útočníkům. Ruský diktátor by si nabídku k možnému jednání o příměří vyložil jako slabost Ukrajiny. „Pocítí svou sílu a úplně vás sežere. S celou vaší svobodou v EU, NATO a demokracií,“ prohlásil Zelenskyj a zdůraznil, že Rusko je teroristický stát, který nemá zájem o mírové řešení.