Kauza Mamut: Kde jsou zmizelé iPhony? My za to nemůžeme, naopak jsme utrpěli škodu, tvrdí miliardář Kovář

koláž Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Kauza Mamut: Kde jsou zmizelé iPhony? My za to nemůžeme, naopak jsme utrpěli škodu, tvrdí miliardář Kovář

Při podvodu mělo zmizet 107 tisíc iPhonů a 361 tisíc sluchátek. Podle advokátní kanceláře Portos ale část těchto zařízení nikdy neexistovala a byla evidována pouze na papíře. 

Filip Magalhães

Loni v březnu vypukla obří kauza, jejíž rozuzlení je stále v nedohlednu. Týká se zmizelých iPhonů a dalšího mobilního příslušenství, které měly směřovat od společností T-Mobile a J&T Leasing přes (nyní zkrachovalý) e-shop Mamut podnikatele a miliardáře Vladimíra Kováře až do dvou společností podnikatele Břetislava Janouška. Ten v celém příběhu hraje prim – nikdo ovšem neví, kde se zrovna nachází. 

Při podvodu zmizelo údajně 107 tisíc iPhonů a 361 tisíc sluchátek dodávaných přes e-shop Mamut Janouškovým firmám SBJ Trade a J.A.E., které měly část z nich následně pronajímat koncovým zákazníkům. 

Zatím není jasné, kdo je viníkem. Společnost Plus4U, které padlý e-shop patřil, vytáhla do boje na svou obranu, přičemž si na pomoc pozvala advokátní kancelář Portos (dříve Císař, Češka, Smutný). Ta tvrdí, že je Plus4U – stejně jako T-Mobile a J&T Leasing – v roli poškozeného. „Hodnota společnosti Mammoth (která provozovala e-shop Mamut – pozn. red.) přesahovala loni v únoru hodnotu 182 milionů korun. Tato částka proto představuje škodu v podobě ztráty 100 procent podílu poškozené Plus4U na společnosti Mammoth,“ říká právník Jaromír Císař. Laicky řečeno: vlastník zkrachovalého Mammothu vyčíslil ztrátu právě na oněch 182 milionů korun.

Plus4U a advokátní kancelář Portos tak za hlavního viníka považují Janouška, kterému ostatně „naletěly“ i společnosti T-Mobile a J&T Leasing. Jak už bylo zmíněno, údajně zmizelo 107 tisíc iPhonů a 361 tisíc sluchátek. Podle Císaře ale část těchto zařízení nikdy neexistovala a byla evidována pouze na papíře.

„Jeden z chybějících kusů elektroniky, sluchátka AirPods Max, se v dodávkách objevil osmkrát. Tedy: jedna a ta samá sluchátka byla fakturována celkem osmkrát, což dokazuje totožný IMEI (unikátní číslo přidělené výrobcem – pozn. red.),“ tvrdí Vladimír Kovář mladší, syn Vladimíra Kováře a předseda představenstva Plus4U. Podle něj jsou vyjádření ostatních subjektů v kauze lživá. 

To ovšem T-Mobile odmítá. „Čerstvé informace společnosti Plus4U nepřinesly vůbec nic nového. Stále platí, že společnost T-Mobile se stala obětí rozsáhlého sofistikovaného podvodu a je v kauze Mammoth největším poškozeným,“ napsala Hrotu mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.

„Pokud se teď do role oběti snaží stavět také společnost Plus4You, případně Unicorn, pak je třeba připomenout, že je měl podvést člen jejich vlastního top managementu, pan Břetislav Janoušek, který přímo spolupracoval s nejvyššími představiteli a osobami kolem Vladimíra Kováře,“ doplnila Šedivá. Skupina Unicorn patří rovněž do Kovářova podnikatelského impéria.

Mluvčí J&T Leasing Monika Veselá na dotazy Hrotu neodpověděla, pro jiná média se ale vyjádřila v podobném duchu. Podle ní je většina pohledávek J&T Leasing uznaná a „nezpochybnitelná“. S tím souhlasí i Šedivá, která prohlásila, že společnost Mammoth byla odpovědná za kontrolu správnosti dodávky a převzetí veškerého zboží. 

Kovářova Plus4U rovněž tvrdí, že insolvenční správce žaluje T-Mobile a J&T Leasing na vrácení plateb do majetkové podstaty Mammothu za fiktivní dodávky identického zboží, přičemž duplicity jsou prý potvrzeny i znaleckým posudkem. „Pohledávky T-Mobilu vykazují řadu nedostatků, například právě fiktivní dodávky ve formě duplicity, přičemž tato firma nikdy nespecifikovala údajně dodaná zařízení kompletním seznamem unikátních identifikátorů,“ uvádí Markéta Flanderková z advokátní kanceláře Portos.

Podle ní chodila část dodávek zmizelého zboží Janouškovi, nikoliv do Mammothu, který prodával či pronajímal elektroniku dalším firmám. Insolvenční správce tak pohledávky obou velkých dominantních věřitelů Mammothu popřel, teď má tedy J&T Leasing vrátit 340 milionů korun, T-Mobile pak 1,3 miliardy.

„Jak ovšem uvedl sám insolvenční správce, tyto žaloby byly podány pouze z opatrnosti. Důvodem je to, že insolvenční správce dostal dokumentaci od společnosti Mammoth a jejích jednatelů nekompletní. Je třeba připomenout, že jedna ze společností ze skupiny Vladimíra Kováře (Plus4U Net) dokumentaci týkající se společnosti Mammoth zjevně účelově smazala,“ doplňuje ale Šedivá.

Je tak zřejmé, že konečné rozluštění kauzy ještě nějakou dobu potrvá. Každá ze stran totiž nadále trvá na svých argumentech. „Bohužel se do veřejného prostoru dostávají poškozující lži, a proto již déle nemůžeme mlčet,“ uzavírá Kovář mladší.