Jak v technologiích dohnat USA a Čínu? EU chce pěstovat jednorožce
Evropská unie oznámila, že spojila své síly s firmami rizikového kapitálu, aby podpořila investice do technologických inovací. V hlavní roli jsou obavy, že evropský technologický sektor zaostává za USA i Čínou.
redaktor
Iniciativa, kterou Unie nazvala „Síť důvěryhodných investorů“, přichází jako součást snahy udržet krok s větším a inovativnějším technologickým průmyslem v Číně a ve Spojených státech, které jsou světovým lídrem. Unie uvedla, že se k iniciativě, v jejímž rámci budou investovat do evropských technologických společností, přihlásili investoři z celé Evropy.
Dohoda s firmami rizikového kapitálu podle unijního vyjádření vychází vstříc doporučením obsaženým ve zprávě, kterou minulý měsíc zveřejnil bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Uvedl v ní, že EU potřebuje mnohem větší a rychlejší investice, aby udržela hospodářský krok se Spojenými státy a Čínou. „Spojením sil s rizikovým kapitálem reagujeme na naléhavé výzvy uvedené v Draghiho zprávě, které vyžadují odvážná opatření k zajištění konkurenceschopnosti Evropy v oblasti kritických technologií,“ cituje eurokomisařku Ilianu Ivanovovou agentura Reuters.
Pomalý rozjezd
Údaje zveřejněné v červenci ukázaly, že transakce na poli umělé inteligence zvětšily objem financování rizikového kapitálu v USA na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. Z evropské strany pocházejí investice z fondu Evropské rady pro inovace (EIC), který je součástí programu EU pro výzkum a inovace s názvem Horizont Evropa.
První skupinu tvoří 71 investorů z celé Evropy, včetně fondů rizikového kapitálu, veřejně obchodovaných investičních bank, nadací a dalších institucionálních investorů. Tito investoři dohromady spravují aktiva ve výši více než 90 miliard eur, což z této sítě činí klíčovou iniciativu regionu pro mobilizaci kapitálu.
Po přípravných schůzkách s investory na začátku letošního roku zahájila komisařka Ivanovová činnost sítě na schůzce v Aténách. Účastníci se zavázali k Chartě důvěryhodných investorů, která stanoví společné hodnoty pro budování společností v Evropě, a ke společnému investování s fondem EIC. Členové sítě budou s podporou EIC spolupracovat na zvýšení investic a výměně osvědčených postupů při investování do odvětví hlubokých technologií.
Spuštění sítě reaguje na potřebu zvýšit financování těchto společností, aby mohly v Evropě růst. Poskytuje základ pro další rozvoj v roce 2025 podle politických pokynů příští Komise.
Jedním z efektů je, že zprovozněním sítě roste význam fondu EIC. Ten doposud do 251 nejslibnějších evropských začínajících podniků investoval necelou miliardu eur. Fond však přilákal spoluinvestice ve výši více než čtyř miliard eur (od přibližně tisíce investorů), což znamená, že na každé vlastní investované euro nalákal další čtyři eura. Síť důvěryhodných investorů má tyto společné investice dále posílit a umožnit firmám v kritických odvětvích získat přístup k mohutnějším investicím, jež jsou k zaručení globální konkurenceschopnosti zapotřebí.
Dosud jen drobné
Zahájení bylo součástí schůzky EIC (zvané EIC Scaling Summit), na němž se poprvé sešlo 120 společností vybraných z portfolia EIC a národních programů, které mají potenciál rozšířit se a stát se ve svých oborech globálními lídry. Ke 48 firmám, které již jsou součástí EIC Scaling Club, se přidalo 72 dalších společností. EIC poskytuje členům klubu na míru šitou podporu a usiluje o to, aby se zhruba pětina z nich stala jednorožci, tady aby jejich valuace přesáhla miliardu eur. Dohromady tyto členské společnosti klubu dosud získaly pouze 73 milionů eur. Pro srovnání, špičkové americké společnosti mají k dispozici desítky miliard dolarů.
Letos v únoru a červnu pozvala komisařka Ivanovová skupinu investorů, aby s nimi projednala tuto novou formu spolupráce. Síť je otevřena dalším podobně smýšlejícím investorům.
Fond EIC je specializovaný fond, jejž Evropská komise zřídila, aby investoval do společností vybraných v rámci programu EIC Accelerator. Má podporu Evropské investiční banky coby jediného investičního poradce fondu. Klade si za cíl podpořit v do roku 2027 více než 500 společností; investice do 251 společností již proběhly, dalších 241 je v investičním plánu.