Jack Ma kritizoval čínské komunisty. Ti na něj zaklekli
Západní svět se ptá, co se stalo se zakladatelem obchodu Alibaba Jackem Ma. Od října, kdy kritizoval Peking, nebyl na veřejnosti vidět. A jeho jmění splasklo o 12 miliard dolarů.
Hledá se Jack Ma. Nejbohatší Číňan, zakladatel „čínského Amazonu“ Alibaba, si v říjnu na konferenci v Šanghaji dovolil veřejně kritizovat komunistický režim. Není dostatečně otevřený pro podnikání a čínští regulátoři mají mentalitu majitelů zastaváren, tvrdil. Od té doby se mu podnikatelsky nedaří a neukázal se ani na veřejnosti, všímají si západní novináři.
Úředníci na jeho byznys doslova zaklekli. Vstup finanční společnosti Ant Group na burzu byl regulátorem odložen na neurčito, v rámci Alibaby probíhá vyšetřování kvůli podezření z porušení antimonopolního zákona.
Jedná se o to, že prodejci zboží na internetovém tržišti měli podepisovat smlouvy na exkluzivitu, takže nemohli své zboží prodávat jinde. Šlo ale o běžnou letitou praxi, upozorňují bývalí manažeři firmy.
Jak poškodit Alibabu
Přísný postup je podle Blaira Silverberga, který vede newyorskou společnost Capital pro financování jiných firem, ušitý na míru právě proti Alibabě a jejímu zakladateli. Přichází několik týdnů po jeho kritickém vystoupení a ukazuje, že se nikdo nebude v největší asijské ekonomice vyvyšovat nad komunistické vedení země, zejména na prezidenta Si Ťin-pchinga.
Ma přišel v posledních týdnech kvůli propadu hodnoty svých firem o nezanedbatelnou sumu finančních prostředků. Jeho jmění přesahovalo 60 miliard dolarů, za poslední dva měsíce ale pokleslo o 12 miliard. Bloomberg Billionaires Index uvádí, že jeho majetek je na úrovni 51 miliard dolarů, což by znamenalo, že je „pouze“ čtvrtým nejbohatším miliardářem z Číny.
Nabitý program?
Spekulace o tom, co se stalo s úspěšným manažerem, který byl v předchozích letech „výkladní skříní“ čínské ekonomiky a důkazem, že se otevírá Západu, posiluje i fakt, že se Ma neobjevil v porotě televizní soutěže Hrdinové afrického byznysu, kterou bývalý učitel angličtiny založil s tím, že bude podporovat nové podnikatelské nápady v Africe. Tvůrci pořadu jen uvedli, že se listopadového natáčení neúčastnil kvůli termínovému konfliktu v jeho kalendáři.
Na sociálních sítích se šíří další spekulace o osudu šestapadesátiletého miliardáře. Připomíná se rok starý rozhovor podnikatele Kua Wen-kueje, který před šesti lety utekl z Číny do Spojených států. Wen-kuej je považován za odborníka na čínskou korupci v nejvyšších patrech čínské politiky.
Ma s největší pravděpodobností skončí ve vězení nebo bude nalezen mrtvý, prorokoval Wen-kuej v srpnu 2019. A to vše kvůli lukrativní fintech firmě Ant Group, kterou chce ovládnout čínská vláda. Hodnota firmy, která provozuje platební systém Alipay, se v listopadu odhadovala na 316 miliard dolarů.
Na přelomu roku Peking prostřednictvím centrální banky dále vystupňoval kampaň proti této společnosti s tím, že musí své aktivity omezit, protože její podnikání a finanční aktivity nejsou zdravé. Zejména pak divize pojišťovnictví a správy majetku, které jsou přitom v rámci firmy nejziskovější.
Napravíme naši práci
Ant Group už reagovala prohlášením, že plně implementuje požadavky centrální banky a regulačních orgánů. „Přezkoumáme a napravíme naši práci v oblasti ochrany práv spotřebitelů a komplexně zlepšíme dodržování našich obchodních podmínek a smysl pro společenskou odpovědnost,“ uvedla pokorně společnost.
Zakladateli společnosti bylo navíc čínskými úřady doporučeno, aby se z pevninské Číny nevzdaloval. „Myslím, že mu bylo řečeno, aby se stáhl do ústraní,“ řekl ke „zmizení“ miliardáře Duncan Clark z konzultační firmy BDA China.
Investoři mají strach
Poslední kroky čínského režimu srazily cenu Alibaby na burze v Hongkongu během jednoho dne o osm procent. Od kritiky vyřčené jejím zakladatelem už akcie oslabily o 30 procent.
Investoři mají strach, že zloba Pekingu proti komerčnímu a technologickému gigantu může dále pokračovat. Čínský investiční manažer Čang C’-chua ze společnosti Beijing Yunyi Asset se obává, že tlak čínských úřadů neustane ani poté, co společnost zavede opatření, která komunistický stát požaduje. Není ani jasné, jak velké sankce bude muset Alibaba zaplatit. Firma v roce 2014 vstoupila i na newyorskou burzu. Tehdy se jednalo o nejúspěšnější úpis akcií v historii.
Poslední kroky Číny proti Jackovi Ma jsou zahraničními analytiky vnímány jako varování i pro ostatní čínské miliardáře, že není radno kritizovat „neomylné“ počínání vedení strany.