Hrotcast: Bude máslo za stovku? A proč doženeme Německo nejdřív za 50 let?

Česko nemůže závratně růst, když Německo ekonomicky neprospívá, říká známý ekonom Lukáš Kovanda v novém Hrotcastu. A jak je to se závislostí či nezávislostí na ruském plynu?

Česko nemůže závratně růst, když Německo ekonomicky neprospívá, říká známý ekonom Lukáš Kovanda v novém Hrotcastu. A jak je to se závislostí či nezávislostí na ruském plynu?

Celý článek
0

Kadmium a olovo v čokoládách Lindt? Švýcarský výrobce má v USA víc problémů

Švýcarský výrobce čokolády Lindt čelí v USA žalobě, která zpochybňuje jeho tvrzení o prémiové kvalitě a bezpečnosti výrobků. Spor vyvolaly výsledky studie, jež odhalila přítomnost těžkých kovů v některých hořkých čokoládách značky.

Švýcarský výrobce čokolády Lindt čelí v USA žalobě, která zpochybňuje jeho tvrzení o prémiové kvalitě a bezpečnosti výrobků. Spor vyvolaly výsledky studie, jež odhalila přítomnost těžkých kovů v některých hořkých čokoládách značky.

Celý článek
0

Tykačova skupina Sev.en GI koupila dvě ocelárny Celsa v Británii a Skandinávii

Český miliardář podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, ale také v realitách a financích. Ocelářství jeho skupina vnímá jako klíčový obor pro svůj další růst.

Český miliardář podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, ale také v realitách a financích. Ocelářství jeho skupina vnímá jako klíčový obor pro svůj další růst.

Celý článek
0

Investor Plural získal 400 milionů eur. „Nalije“ je do transformačních startupů

Na evropské techno-investiční scéně vyrůstá trochu jiný typ hráče. Společnost Plural chce podporovat podniky, jejichž práce je k něčemu užitečná.

Investor Plural získal 400 milionů eur. „Nalije“ je do transformačních startupů
ilustrační foto | Shutterstock.com

Plural, technologická investiční společnost v čele s evropskými startupovými zakladateli zvučných jmen, získala 400 milionů eur na podporu nové generace začínajících podnikatelů starého kontinentu. V době, kdy financování tohoto typu bojuje s přitaženými kohouty, je to velmi kulatá suma.

Mezi zakladatele Pluralu patří Estonci Taavet Hinrikus ze společnosti Wise (dříve TransferWise) a Sten Tamkivi (Andreessen Horowitz, Skype) a Brit Ian Hogarth (Songkick), který se mimo jiné nedávno stal šéfem britského vládního úřadu pro strategii bezpečnosti AI. Firma se sídlem v Londýně a Tallinu se zaměřuje na společnosti v rané fázi vývoje, což je segment, jenž loni zaznamenal méně výrazný pokles objemu financování než subjekty v pozdějších fázích.

Supersložité problémy

Nyní se Plural rozšiřuje o nový fond v hodnotě 400 milionů eur, který má podpořit evropské startupy, o nichž Hogarth mluví jako o „transformačních“. Chce těmto firmám, jak píše server TechCrunch, přinést provozní know-how, které by mělo usnadnit podnikatelskou stránku jejich fungování.

Fond má investovat do „deep-tech“ startupů, tedy takových, které se zabývají technologicky supersložitými problémy včetně jaderné fúze a precizní medicíny. Od začátku svého působení v červnu 2022, kdy aktivita startupových rizikových fondů dostoupila vrcholu, investoval Plural do 26 společností.

Pouhých šest měsíců předtím venture společnost Atomico ve svém výročním průzkumu uvedla, že startupy v Evropě získaly v roce 2021 rekordních sto miliard dolarů. Samotný debutový fond Pluralu ve výši 250 milionů eur byl pravděpodobně vedlejším produktem této horečky: původně měl obnášet pouze 150 milionů eur.

Novou vlnu financování spustil Plural poté, co další zpráva společnosti Atomico uvedla, že investice do evropských startupů loni meziročně poklesly o polovinu, na 45 miliard dolarů. Mnohé z firem, které tyto šeky vypisují, mají nyní problémy se zajištěním podpory pro sebe sama: úrokové sazby stouply a růst se ve většině technologického průmyslu zpomalil.

Zpráva společnosti Atomico, zveřejněná v listopadu, uvádí, že dvacet procent partnerů, kteří investují do evropských rizikových fondů, se do podpory této třídy aktiv nijak nežene. V roce 2021 to byla pouhá dvě procenta.

Jako v Silicon Valley, ale…

Hinrikus a Hogarth založili Plural v roce 2021 společně s Khaledem Heliouim, bývalým výkonným ředitelem firmy Bigpoint Games, a Stenem Tamkivim, dlouholetým bývalým výkonným ředitelem společnosti Skype. V loňském roce se k firmě připojila Carina Namih, spoluzakladatelka biotechnologické společnosti HelixNano ze Silicon Valley.

Společnost Plural se k rizikovému kapitálu postavila ve stylu Silicon Valley. Využívá zkušeností svých zakladatelů s vedením začínajících firem, aby oslovila novou generaci evropských podnikatelů. Tvoří tak alternativu k tradičním firmám rizikového kapitálu, které mají v čele finančníky, často bez hlubšího zájmu o obor, do něhož investují.

Tento způsob fungování jim podle jejich vlastních slov umožnil otevřít nový fond navzdory nepříznivým podmínkám na trhu. „Skutečnost, že Plural je stoprocentně veden zakladateli, odpovídá modelu, který se v Silicon Valley ukázal jako nejpřesvědčivější a nejkonkurenceschopnější,“ míní Hogarth, který založil web s živou hudbou Songkick předtím, než se stal aktivním investorem do AI.

„Jak Evropa v tomto smyslu vyspívá, budou zakladatelé tíhnout právě k tomuto modelu; těm nejambicióznějším z nich bude záležet na tom, kdo za nimi stojí.“ Hinrikus k tomu dodal, že mezi sponzory jeho nejnovějšího fondu patří „značně velké univerzitní nadační fondy, které dosud v Evropě neinvestovaly“. Odmítl je však jmenovat.

Nejen AI

Umělá inteligence je jednou z největších technologických oblastí, které Plural dosud podpořil. Mezi významné investice z prvního fondu patří londýnský Robin AI, který na začátku letošního roku získal 26 milionů dolarů na vývoj „právního kopilota“ (softwaru usnadňujícího právníkům práci); Isometric, další britský startup, který loni získal 25 milionů dolarů na nový přístup k budování registru odstraňování uhlíku; inovativní německý energetický producent Proxima Fusion; nebo Unitary AI, startup, který vytváří takzvanou multimodální techniku (čtení vizuálních, zvukových a textových signálů) pro zlepšení moderace videoobsahu.

Ačkoli umělá inteligence tvoří téměř třetinu všech investic, Hogarth a spol. se na toto pole nechtějí omezit. Šestnáct procent jejich dosavadních investic připadá na „hraniční technologie“ (vědecké objevy, které mají životaschopnou cestu ke komerčně využitelným produktům) a čtrnáct procent na startupy zaměřené na klima a energetiku.

„Věříme, že když budeme pracovat s menším, koncentrovanějším portfoliem a místo kariérních investorů se o to postarají bývalí zakladatelé, máme šanci, že tyto problémy budou vyřešeny rychleji a my budeme moci v Evropě rychleji vybudovat smysluplné, významné společnosti,“ řekl Hogarth listu Financial Times.

Uznává však, že právě toto zaměření může ztížit hledání nejlepších kandidátů na investice. „Dnes to vypadá tak, že snad 500 startupů pracuje na velice podobných věcech. My chceme jít jinudy. Právě teď mě nesmírně zajímá myšlenka biologické obrany: jak vybudovat infrastrukturu pro přípravu na další pandemii,“ řekl pro FT Hogarth. „Na tom ve skutečnosti mnoho zakladatelů nepracuje.“