Indie přitvrzuje proti znečištění ovzduší: Rozdala tisíce pokut
Úřady v Novém Dillí a jeho okolí přistoupily k intenzivnímu vymáhání opatření proti znečištění ovzduší. V reakci na prudké zhoršení kvality ovzduší bylo během posledních tří týdnů uděleno tisíce pokut majitelům vozidel a stavebních projektů.
šéfredaktor
Podle dat švýcarské organizace IQAir se Nové Dillí v současnosti řadí mezi nejznečištěnější metropole světa, přičemž předčí další města jako Láhaur, Káhiru a Dháku. Ústřední rada pro kontrolu znečištění (CPCB) označila situaci za "velmi špatnou" s indexem kvality ovzduší na hodnotě 373. Pro srovnání, hodnoty v rozmezí 0-50 jsou považovány za "dobré".
Rozsáhlé kontroly a penalizace
Výsledky kontrol ukazují na alarmující úroveň nesouladu s emisními normami:
- Celkem 54 tisíc vozidel nemělo platné potvrzení o kontrole znečištění (PUC).
- Více než 3 900 vozidel bylo zabaveno kvůli nevyhovujícím emisním standardům.
- Přes 7 500 stavebních projektů porušilo ekologické předpisy.
- Celkem 597 staveb bylo nuceno uhradit ekologické kompenzace, jejichž souhrnná výše dosáhla několika milionů korun.
- Bylo nařízeno uzavření 56 staveb pro jejich neplnění ekologických nařízení.
Sezónní fenomén zimního smogu
Nové Dillí se každoročně během zimního období potýká s výrazným znečištěním ovzduší. Chladný vzduch zadržuje emise, prach a kouř, zejména z vypalování polí v sousedních zemědělských státech Pandžáb a Harijána, kde farmáři spalují zbytky úrody, aby rychle a levně připravili půdu pro další osev. Tato situace pravidelně vede k uzavírání škol a omezení stavebních prací.
Ministerstvo věd o Zemi varovalo, že kvalita ovzduší zůstane "velmi špatná" až do středy, přičemž se v následujících šesti dnech může situace zhoršit až na "kritickou" úroveň. Podle CPCB hodnoty mezi 401 a 500 představují vážné riziko i pro zdravé jedince a mají potenciálně závažné dopady na osoby s existujícími zdravotními problémy.
Regionální charakter problému
Znečištění ovzduší není jen indickým problémem, ale zasahuje celou Jižní Asii. Podle Energetického politického institutu Chicagské univerzity (EPIC) může rostoucí znečištění ovzduší zkrátit průměrnou délku života v regionu o více než pět let.
Pákistánské město Láhaur, které se aktuálně řadí mezi druhé nejznečištěnější město na světě, bylo nuceno uzavřít základní školy na týden. Provinční vláda Pákistánu plánuje zahájit jednání s Indií o společném postupu proti této přeshraniční krizi, která překračuje hranice jednotlivých států.