Hrají si vaše děti často a rády? Budou psychicky odolnější, ukazuje nový průzkum
Společné hraní s rodiči navíc posiluje rodinnou pohodu a vztahy.
editor
Kdo si hraje, nezlobí. Ale navíc je ještě psychicky odolnější, kreativní, má lepší vztahy s rodinou a blízkými. Takhle jednoduché to je. Přesto pětina rodičů přiznává, že si s dětmi vůbec nehrají, a rovná polovina tvrdí, že by se jejich potomstvo mělo raději věnovat domácím pracem. Svou nechuť připojit se ke hře se svými dětmi pak dvě třetiny dospělých spojují s tím, že jsou zavaleni vlastním zaměstnáním, případně povinnostmi spojenými s chodem domácnosti.
Přitom tím ale ochuzují nejen sebe, ale i děti. „Hra je velmi důležitá pro rozvoj dítěte a udržování a prohlubování vztahů v rodině. Společná hra má benefity pro rodiče, kteří si odpočinou od každodenních starostí, napojí se na dítě a zároveň se jim otevírá prostor otevřít témata, o kterých se běžně tolik nepovídá nebo je obtížné najít příležitost. Společná hra by měla mít v rodině významné místo,“ komentuje výsledek průzkumu psycholožka Radka Kůřilová.
Více než 80 procent rodičů si uvědomuje, že společná hra s dětmi zvyšuje rodinné štěstí, ale pětina z nich přiznává, že si se svými potomky nehraje vůbec.
„Rodiče se často cítí zahlceni množstvím požadavků, které na ně klade společnost, příbuzní i oni sami na sebe. Snaží se skloubit práci, kariéru, domácnost a péči o děti, často se však cítí, jako by neměli dostatek prostředků ani podpory. Tento tlak může vést k pocitům nedostatečnosti a viny,“ dodává psycholožka.
Ale nejde jen o to, že jsou rodiče vytíženi pracovními povinnostmi nebo unaveni ze stresu, který jim přináší zaměstnání. Okolo dvou pětin z nich se totiž domnívá, že příliš mnoho času stráveného hrami dětem škodí, víc než polovina z nich si pak myslí, že se důležitost hraní přeceňuje.
U rodičů také převládá přesvědčení, že volnočasové kroužky a čas strávený ve škole je pro děti důležitější než čas s rodinou. To ve výzkumu potvrdila polovina českých respondentů.
„Rodiče se mohou obávat, že hraní může dětem bránit zvládnout povinnosti a připravit se na náročnou realitu. Pravdou však je, že povinnosti mohou děti plnit i hravou formou. Děti je tak zvládají mnohem snadněji a snižuje se i jejich odpor k plnění úkolů. Hra navíc posiluje psychickou odolnost, což pomáhá dětem lépe zvládat budoucí výzvy života,“ vyvrací mýty a předsudky Kůřilová.
„Přitom i taková ‚maličkost‘, jako je 30 minut aktivně strávených v rodinném kruhu, může mít výrazně pozitivní vliv na zlepšení a posílení rodinných vztahů,“ dodává Iva Ambrožová ze společnosti Lego, která nejnovější studii realizovala.
A právě Lego spouští tento měsíc kampaň, která má rodičům ukázat, jak si mohou najít půlhodinku denně na hraní s dětmi a tím i zkvalitnění času stráveného spolu. V průběhu roku bude pak na sociálních sítích, v tematických podcastech, ale i v médiích či prostřednictvím ambasadorů sdílet rady, návody a tipy, jak si udržet motivaci a pozitivní návyky, které prospějí dětem i jejich rodinám.