Aplikaci, do které si nyní lze uložit elektronickou variantu občanského průkazu, je ode dneška možné využít pro identifikaci na 33 ústředních úřadech státní správy, uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).
Problémy s přihlášením přes portál Identita občana vznikly kvůli velkému náporu a zájmu uživatelů. Důvodem bylo přetížení infrastruktury Národní identitní autority (NIA), která server Identita občana spravuje. Bartoš uvedl, že aplikace „jako taková“ funguje, a upozornil na to, že na výpadky měl vliv také problém cloudové technologie Azure od softwarové společnosti Microsoft.
„Stavíme na starší infrastruktuře, kterou i když jsme ji posilovali, tak nedostačovala. Stále dodáváme další servery a celý systém dále optimalizujeme,“ uvedl dnes ředitel Digitální informační agentury Martin Mesršmíd.
Také sám portál eDoklady uvádí, že děkuje za „velký zájem o eDoklady“, a varuje před tím, že může docházet k problémům. „Aktuálně může docházet k potížím s registrací a přihlášením kvůli technickým problémům nebo přetížení Identity občana. Zkuste to znovu později,“ píše se na webu eDoklady.
Podle Bartoše jde o významné usnadnění komunikace s úřady a možnost spravovat své údaje v mobilu. Pro eDoklady stačí chytrý telefon a nějaká identita občana, aplikace funguje i offline. „Společným cílem je, aby do budoucna lidé nemuseli nosit plastový občanský průkaz, který ale bude nadále platný,“ doplnil Bartoš. Aplikace je podle něj alternativou, nikoli povinností. Zároveň eDoklady využívají stejné technologie, na jakých bude postavená evropská elektronická peněženka, která začne platit zhruba od roku 2026.
Ověřování elektronické občanky v eDokladech se uskutečňuje prostřednictvím QR kódu, který mobilní telefon uživatele zobrazí ověřovacímu mobilu. Druhou možností je, že uživatel načte svým mobilem QR kód umístěný na ověřovacím místě a poté v mobilu odsouhlasí sdílení svých údajů. Třetí možností je ověření identity lidí mezi sebou, například při dopravní nehodě.
Aplikace eDoklady je dostupná v oficiálních obchodech App Store pro Apple i Google Play pro Android. Elektronickou občanku by od pondělí měly akceptovat ústřední orgány státní správy, tedy například ministerstva, Český telekomunikační úřad, Český statistický úřad nebo úřad pro kybernetickou bezpečnost. Dobrovolně ji budou přijímat i některé obce.
Postupně začnou eDoklady akceptovat i další instituce. Od dubna má aplikaci přijímat policie a od poloviny roku podřízené státní úřady, tedy třeba úřady práce nebo finanční úřady, od příštího roku všechny samosprávy nebo Česká pošta. Aplikaci bude možné příští rok použít u voleb.
V budoucnu by v eDokladech mohly přibýt například řidičské průkazy nebo kartičky pojištěnce.