Hrot24.cz
Emun spouští v Česku nový private equity fond. Zaujme správce rodinného majetku, nadace nebo církve

foto Emun

Emun spouští v Česku nový private equity fond. Zaujme správce rodinného majetku, nadace nebo církve

Nový fond GPE se zaměřuje na investice do globálního soukromého kapitálu. Podle společnosti Emun zpřístupní menším investorům příležitosti, které jsou běžně určené pouze pro velké investiční instituce.

Filip Magalhães

Zabývá se správou peněz a portfolií nejen bohatých lidí, ale i třeba nadací. A tyto finance se pak snaží zhodnotit prostřednictvím private equity fondů. Teď společnost Emun otevírá nový fond, první svého druhu v Česku, který se zaměřuje na investice do globálního soukromého kapitálu. Smysluplný má být investorům, pro něž dává smysl alokace části portfolia do private equity. Jde zejména o správce rodinného majetku, privátní nadace či církve.

Podle Emunu může nový fond zaujmout i investory, kteří doposud o světových trzích private equity neuvažovali. „U lokálních investorů nebývá tato třída aktiv dostatečně zastoupena. Chybí často v portfoliích i velmi movitých investorů. Nový fond nabídne zejména věrný výnos globálního private equity trhu a expozici na největší transakce a značky v oboru,“ říká Filip Savi, partner investiční společnosti Emun a portfolio manažer fondu GPE. 

Cílová velikost fondu měřená objemem spravovaného majetku je asi 2,3 miliardy korun, minimální vstupní investice je 10 milionů. Portfolio GPE bude složeno z investic do privátních fondů některých globálních investičních manažerů. Ostatně Emun je investorem například v privátních fondech Goldman Sachs, Blackstone, Apollo či BlackRock. 

„V minulosti jsme svým investorům díky tomuto zaměření dokázali zajistit přístup k obrovským dealům jako SpaceX či lokálnímu Allegru. Naše nejnovější investice směřuje do firmy Anthropic, která má ambice sesadit ChatGPT a OpenAI z trůnu umělé inteligence. Skrze investování do fondů chceme cílit na obdobné úspěchy,“ doplňuje Savi.

Fond GPE dovoluje investorům průběžně vystupovat z investice, zároveň jim umožňuje zvýšit proporci private equity na úkor akcií nebo dluhopisů v jejich portfoliích. „Tento trend vítáme, protože poměr rizika a výnosu, které se nám u private equity daří dosahovat, je velmi zajímavý,“ vysvětluje předseda představenstva Emunu Leoš Jirman. Podle něj mnohé investory doposud odrazovala nízká likvidita private liquid investic. S novým fondem ji ale považuje za vyřešenou.

Během prvních dvou měsíců získal GPE počáteční kapitál 350 milionů korun. V následujících měsících by se fondový kapitál měl díky probíhajícím úpisům od stávajících investorů navýšit o dalších více než 200 milionů korun.