Hrot24.cz
Centrála NATO či Burdž Chalífa. Conteg Group míří do celého světa, v Česku buduje i vlastní síť boxů

foto: Tomáš Novák, Hrot24

Centrála NATO či Burdž Chalífa. Conteg Group míří do celého světa, v Česku buduje i vlastní síť boxů

Bratři Voláčkovi si dokážou navzájem poradit, jejich role jsou ale přísně rozdělené. „Naše diskuze nebývají bouřlivé, na klíčových věcech se shodneme vždycky. A navíc se moc často nevidíme, což je možná ideální stav,“ říkají.

Filip Magalhães

S bratry Vítem a Vojtěchem Voláčkovými se scházíme – čistě náhodou – ve slavnostní den. Jejich společnost má totiž zrovna výročí. „S tátou jsem ji založil přesně před 26 lety,“ vzpomíná Vít. „Měli jsme už nějaké firmy, pro které jsme sháněli kvalitní datové rozvaděče. Nicméně jsme je nenašli, tak jsme si je začali vyrábět sami.“ Psal se rok 1998. A právě tehdy se začal psát příběh skupiny Conteg.

Vítův mladší bratr Vojtěch do firmy naskočil trochu později, protože v době jejího založení ještě studoval ve Spojených státech. „Táta nám aktivně pomáhal až do roku 2009, kdy odešel do důchodu. Teď už nám neradí skoro vůbec – s bráchou jsme navíc ve věku, kdy si už radit příliš nenecháme,“ směje se Vít, který dnes šéfuje celé skupině. Vojtěch pak ve firmě funguje jako obchodní ředitel.

Bratři si dokážou navzájem poradit, jejich role jsou ale přísně rozdělené. „Konečné rozhodnutí je vždy na tom, kdo má danou oblast na starosti. Naše diskuze nebývají bouřlivé, na klíčových věcech se shodneme vždycky. A navíc se moc často nevidíme, což je možná ideální stav,“ doplňuje starší z bratrů. Ostatně zanedlouho letí oba pracovně do Španělska – a každý jinam. Jeden do Madridu, druhý do Barcelony.

Právě Španělsko je pro Conteg důležitým trhem. Ještě před pár lety tvořily země bývalého Sovětského svazu 10 až 20 procent tržeb skupiny, po ruské invazi na Ukrajinu ovšem Conteg přesměroval svůj byznys směrem na Blízký východ a jihozápadní Evropu. „Silné pobočky máme ve Španělsku, Itálii, Francii a Beneluxu. Česko je pro nás také klíčové, to bez diskuze. Nejsou tu ale hyperscale datová centra,“ připomíná Vojtěch Voláček.

Myslí tím masivní zařízení, která jsou navržená tak, aby vyhovovala požadavkům internetových gigantů. „Datová centra jsou v každé firmě a například i na ministerstvech. Na rozdíl od zahraničí tu ale nemáme žádná opravdu obří datacentra. Jedno tu plánoval postavit Microsoft, nakonec se však rozhodl pro Skandinávii. Velké firmy zkrátka Česko příliš neláká,“ popisuje Vojtěch. 

Datová centra a různé příslušenství (například již zmíněné rozvaděče) vyrábí Conteg ve svém pelhřimovském závodě. Odtud pak míří do celého světa – jsou už třeba v centrále NATO v Bruselu, v novém egyptském hlavním městě nebo v nejvyšší stavbě světa, kterou je Burdž Chalífa v Dubaji. „Mrakodrapy máme ošéfované. Naše IT rozvaděče budou i v zatím rozestavěném Jeddah Tower v Saúdské Arábii,“ připomíná Vojtěch. Tato budova pokoří výškovou hranici jednoho kilometru.

Conteg Group má ovšem velké plány i s vlastní sítí chytrých boxů OX Point. Ty neslouží jen k odesílání a přebírání zásilek. „Nerad je porovnávám třeba s Alzaboxy, těm ani nechceme konkurovat. My se zaměřujeme na oblasti, ve kterých se většina firem ani nepohybuje,“ vysvětluje Vít Voláček. „Rozjeli jsme i nové služby. Naše boxy můžou sloužit jako úschovny zavazadel nebo balíčků. V obcích pak slouží i jako úřední desky. Snažíme se těm boxům dát život, aby byly víceúčelové a univerzální.“

Dále Conteg nabízí také boxy pro bytové a rodinné domy – na tomto projektu spolupracuje s Balíkovnou. „Některé nabízíme i chlazené, takže můžou sloužit třeba pro dodávky Rohlíku a dalších online supermarketů. Jsou to takové poštovní schránky 21. století. V tuto chvíli nás podporuje hodně developerů – vědí, že právě tohle je budoucnost, “ uzavírají bratři Voláčkovi. 

Průmyslová skupina Conteg je na trhu už 26 let. Od výroby rozvaděčů se postupně dostala i k datovým centrům, chladícím systémům a vitrínám. Teď má velké plány také s vlastní sítí chytrých boxů OX Point. Conteg působí ve více než 70 zemích světa na třech kontinentech. Skupinu tvoří osm firem, které celkem zaměstnávají přes 500 lidí. Conteg Group loni utržil 1,75 miliardy korun, zisk EBITDA (před úroky, daněmi a odpisy) činil 144 milionů.

Tento text – a mnoho dalších článků – najdete v listopadovém čísle měsíčníku Hrot. Ten je dostupný jak v tištěné, tak digitální verzi, aby si každý našel svůj ideální způsob, jak si ho nejlépe vychutnat. Předplatit si jej můžete ZDE