Hrot24.cz
Boris Johnson rozbouřil vody byznysu s novým uranovým projektem

Shutterstock.com

Boris Johnson rozbouřil vody byznysu s novým uranovým projektem

Bývalý britský premiér se stal šéfem poradenské firmy Better Earth Limited, která chce obchodovat s uranem. Je napojena na kontroverzního podnikatele Amira Adnaniho.

František Novák

Bývalý starosta Londýna a premiér Spojeného království Boris Johnson výrazně rozvířil ostrovní vody byznysu a politiky. Vyšlo totiž najevo, že se ještě jako premiér stýkal se šéfem firmy Uranium Energy Corporation Amirem Adnanim. Ten má sice kanadské občanství, má ale i íránský původ a vlastní řadu firem v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, napsal britský The Guardian.

Johnson se v květnu stal ředitelem Adnaniho firmy Better Earth Limited, i proto se nyní množí pochybnosti o jeho „křišťálově čistých“ záměrech ve funkci šéfa vlády Spojeného království. Ve své firmě také zaměstnal jako viceprezidentku Charlotte Owenovou, kterou v jejích 29 letech jako bývalou poradkyni povýšil do Sněmovny lordů, když oznámil v červenci 2022 svou rezignaci na funkci premiéra. Už tím vyvolal značné kontroverze.

Adnaniho těžařská a průzkumná společnost Uranium Energy Corporation, kterou podporoval bývalý Trumpův klíčový poradce Steve Bannon, vzbuzuje kontroverze u všech bojovníků o transparentnost v politice a byznysu.

Britský vládní poradní výbor Advisory Committee on Business Appointments (ACOBA), který dohlíží na působení bývalých ministrů v soukromém byznysu, letos v dubnu varoval, že Johnsonovy podnikatelské aktivity se široce prolínají s jeho působením ve funkci britského premiéra.

Proto mohou znamenat rizika ohledně střetu zájmů zejména kvůli nejasné povaze podnikání a klientů společnosti Better Earth, jež má nabízet poradenství v oblasti jaderné energie a těžby uranu.

Johnson se v květnu 2022 v Dolní sněmovně setkal jako premiér se Scottem Melbyem, výkonným viceprezidentem společnosti Uranium Energy. Podle Adnaniho měli probírat témata jaderné energie a dodávek uranu. Setkání ale nebylo uvedeno v oficiálním diáři Johnsona.

Odstupující premiér přitom těsně před odchodem z úřadu oznámil investici 700 milionů liber do výstavby reaktoru Sizewell C. Projekt nové jaderné elektrárny je ale kritizován za to, že je neúměrně drahý. Investici samozřejmě podpořil i Adnani.

Bývalá labouristická poslankyně Margaret Hodgeová Johnsonovy byznysové aktivity tvrdě kritizuje. „Co proboha dělá bývalý premiér Spojeného království ve společnosti s neprůhlednou strukturou?“ ptá se.

Nejasná a zahraniční struktura firmy ukazuje, že její podnikání není úplně transparentní, dodala. Zvláště v případě obchodů s jaderným palivem by měli britští daňoví poplatníci vědět, s kým a za jakých podmínek obchoduje, zdůraznila. The Guardian doplnil, že Adnani i Johnson odmítli byznysové spojení komentovat.