Biden rozdává dotace. Podpořil i „ekologickou“ výrobu zmrzliny a kyselých okurek
Bílý dům podporuje za miliardy dolarů zelené technologie a snižování uhlíkové stopy. Mezi dotované projekty patří i udržitelná výroba zmrzliny nebo nakládaných okurek.
redaktor
Administrativa Joea Bidena oznámila, že rozdá rekordních šest miliard dolarů (140 miliard korun) průmyslovým firmám ve dvaceti amerických státech. Prostředky mají směřovat do technologií, které snižují uhlíkovou stopu v průmyslu. Na dotace z peněz amerických poplatníků si kromě výrobců oceli nebo cementu sáhnou i potravinářské firmy.
Americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová prohlásila, že podpořené technologie vytvoří „nový zlatý standard pro čistou výrobu“ nejen ve Spojených státech, ale také na celém světě. Poradce Bílého domu pro ochranu klimatu Ali Zaidi zdůraznil, že celkově projekty ročně ušetří čtrnáct milionů tun ekvivalentu oxidu uhlíku, které by průmysl vypustil do ovzduší. Takové množství odpovídá provozu tří milionů osobních aut.
Potravinářský gigant Kraft Heinz nainstaluje za veřejné peníze tepelná čerpadla, elektrické kotle nebo fotovoltaiku ve svých deseti závodech včetně provozu ve městě Holland v Michiganu, kde se vyrábí sýrové omáčky, hořčice nebo nakládané okurky. Celkem má získat 170 milionů dolarů (čtyři miliardy korun).
Dotace na zelené technologie dostane i výrobce zmrzliny Unilever, celkově 20,9 milionu dolarů (489 milionů korun). Modernizace výrobních závodů proběhne ve státech Vermont, Missouri a Tennessee, kde se vyrábí zmrzliny značek Ben & Jerry’s nebo Magnum. Rovněž v tomto případě veřejné peníze poslouží na výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla a elektrické kotle. Společnost tvrdí, že její výroba zmrzliny by mohla být uhlíkově neutrální už v roce 2030.
Dotace směřují i do energeticky náročných provozů, jako je výroba oceli, hliníku, betonu a cementu. Hliníkárna v Západní Virginii plánuje při výrobě používat čistá paliva, jako je zelený vodík.
Železárna a ocelárna Cleveland-Cliffs v Ohiu zase získá peníze na instalaci elektrických vysokých pecí. Cementárna Heidelberg Materials US v Indianě vybuduje systém pro ukládání oxidu uhličitého pod zem, který vzniká při výrobě cementu.
„Myslím, že Spojené státy mohou být v tomto sektoru technologickým lídrem,“ prohlásil šéf organizace Portland Cement Association Mike Ireland. Podobné technologie se podle něj mohou zavést i mimo Spojené státy, zejména v chudších oblastech světa, kde se vyrábí cement a beton postaru. Todd Tucker z Rooseveltova institutu dodal, že dotace pomohou přesvědčit i ostatní zástupce průmyslu a investory, že je možné vyrábět i bez fosilních zdrojů.