Bez tašek a přes turnikety. Univerzity se obrňují před agresory
Řádění střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy povede k většímu zabezpečení univerzit. Některé zvažují rámy, jiné nákup turniketů či zákaz velkých zavazadel
redaktor
Do školy maximálně s batohem či kabelkou. I tímto směrem se ubírají úvahy vedení tuzemských univerzit po prosincové střelbě na Filozofické fakultě UK, kde student historie zabil čtrnáct lidí. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) požádal rektory univerzit, aby zvážili zavedení dalších bezpečnostních opatření. Ministerstvo nechce podnikat plošné kroky, každá univerzita by ale měla ve spolupráci s policií vytipovat svá slabá místa a učinit taková opatření, aby se riziko podobného útoku co nejvíce minimalizovalo.
„Se školami jsme se shodli, že je nutné vyhodnotit rizika a zamezit jim,“ řekl ministr školství Bek. Univerzity se mohou inspirovat v zahraničí. Ačkoli žádné opatření nemůže zcela eliminovat například lidskou chybu, školy mají bezpečnostní systémy navrhnout tak, aby fungovaly jak krátkodobě, tak především dlouhodobě. V úvahu připadá instalace bezpečnostních rámů, dále turnikety, které by zamezily příchodu osoby bez jakéhokoli vztahu ke škole, a instalace či zdokonalení již existujícího kamerového systému.
Tisíce lidí se proškolí
Podle sdělení rektorky Univerzity Karlovy Mileny Králíčkové si má každá z fakult školy pro své budovy navrhnout adekvátní bezpečnostní opatření. Rámy podle ní nejsou univerzální řešení, každá budova má jiné parametry. Na úrovni univerzity bude ale fungovat speciální komise, kde budou sdíleny dosavadní zkušenosti jednotlivých pracovišť.
Na Vysoké škole ekonomické si rektor Petr Dvořák vyžádal vypracování bezpečnostního auditu. Od expertů se chce dozvědět třeba to, jaký efekt by mohlo mít instalování turniketů ke všem vchodům do školy.
Napříč republikou by podle ministerstva školství mělo dojít ke školení zaměstnanců univerzit, jak řešit krizové situace. Školy by také měly vypracovat manuály chování pro své studenty, aby v případě problému lidé nepanikařili a věděli, co v daný okamžik dělat. Takzvaná tvrdá bezpečnostní opatření, jako jsou turnikety či rámy, si má každá škola zvážit sama. Ministerstvo chce pouze to, aby při jejich navrhování škola komunikovala s policejními složkami. „Opatření nebudou plošná, ale musí být systémová a odrážet rizikovost provozu jednotlivých pracovišť,“ uvedl po setkání s ministrem Tomáš Gongol, rektor Slezské univerzity v Opavě.
Peníze si sežeňte
Ministr školství Bek již záhy po tragické střelbě uvedl, že by vysoké školy měly zvážit omezení vnášení velkých zavazadel do budovy. To, jak se střelci z Filozofické fakulty podařilo do školy pronést celý arzenál zbraní, je předmětem policejního vyšetřování. „Třeba v USA s velkým zavazadlem do školy neprojdete,“ řekl k tomu ministr. O instalaci odkladných boxů pro velká zavazadla či jejich rozšíření již uvažují na Slezské univerzitě nebo třeba na VŠE v Praze.
Otázka financování navrhovaných opatření je podle ministerstva školství v jednání. Rektor Slezské univerzity Tomáš Gongol již uvedl, že resort s žádnou nabídkou na mimořádnou finanční dotaci nepřišel. „Pokud jde o financování bezpečnostních aktivit, bylo vysokým školám doporučeno, aby využily Operační program Jana Amose Komenského, případně takzvané centralizované rozvojové projekty ministerstva. Zde je potřeba dodat, že alokace těchto projektů je již univerzitám dána, nepůjde tedy o finanční prostředky navíc,“ sdělil pro univerzitní zpravodaj.