Zlaté šílenství pokračuje. Poptávka je mezi investory rekordní

Globální poptávka po zlatě překročila prvně v historii sto miliard dolarů. Investoři se obávají, že na trhu není cenného kovu dost. Zájem o nákup zlata zvyšuje nejistota ohledně vývoje konfliktu na Blízkém východě i na Ukrajině.

Zlaté šílenství pokračuje. Poptávka je mezi investory rekordní
Do zlata začínají investovat i ti, kteří žlutý kov až dosud opomíjeli | foto Shutterstock.com

Investoři mají strach z toho, že zlata nebude na trhu dostatek. I proto je současná globální poptávka na rekordních úrovních. Ve třetím čtvrtletí prvně v historii překonala milník 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun), informovala Světová rada pro zlato (WGC), jež hájí zájmy producentů a obchodníků se zlatem. Cena zlata na mezinárodním trhu také lámy rekordy, prodává se za 2780 dolarů za troyskou unci.

Extrémní zájem investorů po celém světě zvyšuje nejistota ohledně výsledku amerických voleb, které se konají v úterý 5. listopadu. K tomu je nutné připočítat i další geopolitická rizika v podobě konfliktu mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy včetně Íránu. Nejistotu investorů zvyšuje i pokračující válka na Ukrajině.

Vývoj ceny zlata za posledních 10 let (v USD za troyskou unci)
TradingEconomics

V absolutních číslech vystoupala poptávka po žádaném kovu na 1313 tun. Jen od začátku roku cena zlata rostla o 34 procent. „Zdá se, že profesionální a institucionální investoři trpí takzvaným strachem z promeškání. Rekordní růst ceny zlata se navíc opakovaně dostává na přední strany novin,“ vysvětlila novou zlatou horečku WGC.

Tržní stratég WGC John Reade vysvětlil, že se většina investorů snaží „naskočit“ do trhu ze zlatem, pokud v něm ještě nebyli. Poptávka roste nejen po zlatých slitích a mincích, ale také po burzovně obchodovaných fondech ETF.

Kromě velkých fondů nakupují ve zvýšené míře zlato také bohaté rodiny i jednotlivci. V případě amerických investorů rostou obavy z toho, že ze střednědobého až dlouhodobého výhledu bude klesat hodnota dolaru kvůli obrovským schodkům amerických federálních rozpočtů.

„Rodinné fondy bohatých Američanů začínají myslet na ochranu bohatství pro svá vnoučata a začaly se skutečně zajímat o úroveň vládního dluhu,“ vysvětlil Reade. Na druhou stranu kvůli vysokým cenám omezují své nákupy zlata centrální banky, meziročně se nákupy propadly o 49 procent.

Protože západní centrální banky snižují úrokové sazby, očekává se, že zájem o investice do zlata bude i nadále růst.