Například společnost Persola připravuje pro všechny své zákazníky systém inteligentního řízení toku energií – takzvaný Home Energy Management Systems (HEMS), který zajistí celkovou správu a monitoring elektrárny a k ní přidružených energetických zařízení, jako jsou wall boxy, tepelná čerpadla nebo topná tělesa. Díky chytrému řízení toků energií lze přitom dodatečně ušetřit až 25 procent nákladů za energie.
Srdcem a hlavou běžné fotovoltaické elektrárny je střídač, který vyhodnocuje informace z měření o okamžité výrobě a spotřebě na jednotlivých fázích a o stavu nabití baterie, pokud je nainstalována. Podle pevně nastaveného režimu pak dodává elektřinu ke spotřebě, dobíjí baterii nebo dodává do sítě.
Pokud je součástí energetického systému v domě i bojler, wall box nebo tepelné čerpadlo, střídač o jejich stavu nic neví a s těmito zařízeními nespolupracuje. Stejně tak střídač neumí pracovat s informacemi o předpovědi počasí, aktuálních cenách elektřiny pro danou hodinu či o stavu a spotřebě nabíjení elektromobilu.
Omezené možnosti a funkce střídače řeší právě systém inteligentního řízení toků energií HEMS. „Na rozdíl od střídače zajistí celkovou správu a monitoring elektrárny a k ní přidružených zařízení. Pracuje s aktuálními daty o předpovědi počasí i cenách elektřiny na burze. Díky tomu dokáže optimalizovat výrobu, ukládání či prodej vyrobené elektřiny a dodatečně šetří náklady,“ řekl Michal Priputen, manažer realizací společnosti Persola.
Firma systém HEMS momentálně testuje a předpokládá, že ho všem svým zákazníkům nabídne ještě letos. Díky němu se pak zákazníci budou také moci stát součástí energetického společenství a sledovat energetickou bilanci celého společenství a toků elektřiny v něm.
Česká technologická společnost Somi v letošním prvním pololetí nainstalovala a spustila už 300 chytrých fotovoltaických elektráren. Je to zhruba patnáctkrát více než za celý loňský rok, kdy dodala dvacet systémů s chytrým řízením na bázi umělé inteligence.
Poptávka po instalacích FVE je podle výkonného ředitele společnosti Václava Pávka stále enormní. „Velký zájem mají firmy i města, jež se připravují na spuštění nových dotačních titulů a chtějí být první na seznamu žadatelů o dotace,“ konstatoval Pávek.
Chytrý algoritmus umí na základě informací z meteostanic předpovídat osvit panelů v dané lokalitě, a tím i efektivitu fotovoltaiky. Systém je také schopen na základě dat z burzy předpovídat cenu elektrické energie a tyto informace pak využívá k nákupu a prodeji energie ze sítě do bateriového úložiště a naopak. Podle dosavadních zkušeností zákazníků jsou fotovoltaiky se Somi systémem umělé inteligence dokonce až o třicet procent ziskovější než klasické fotovoltaiky.
Chytrý systém využívá rovněž jesenická společnost Fenix ve svém výrobním areálu. Původně začínala jako výrobce sálavých topných panelů, dnes ale její portfolio zahrnuje také například bateriová úložiště pro podniky a domácnosti. Dvě bateriová úložiště firma sama využívá – spolu s fotovoltaickými panely a malou větrnou elektrárnou, přičemž v plánu má i malou vodní elektrárnu.
Výhodou obou bateriových úložišť je, že fungují automaticky, přičemž dokážou dopředu vyhodnotit všechny potřebné informace. „Řídicí algoritmus pracuje autonomně na základě predikce osvitu, plánu spotřeby areálu a spotových cen na následujících 24 hodin,“ poznamenal Pavel Kudela, ředitel výrobního závodu Fenix.