Putin už léta do mnoha svých projevů vplétá slova o důležitosti umělé inteligence. A učinil tak i ve své poslední – v úterý 21. února pronesené – řeči (celý text v ruštině a v angličtině), když zdůraznil, že počínaje letošním rokem mají ruské společnosti nárok na daňový odpočet, pokud „nakoupí pokročilá domácí IT řešení a výrobky využívající umělou inteligenci“.
Důležité je slovo „domácí“, protože zvýhodnění se týká výhradně ruských výrobků a je skutečně štědré: za každý utracený rubl si firma může z daní odečíst rubl a půl.
Putinovu „zprávu o stavu despocie“, kterou pronesl těsně před prvním výročím invaze na Ukrajinu, rozpitvávají ruská média až do otravných podrobností. Není proto divu, že se na webu ruské státní tiskové agentury RIA Novosti, která je ideologickou hlásnou troubou Kremlu, objevil patřičně aktivistický komentář nazvaný Západní umělá inteligence nenávidí Rusko. Jeho nosnou myšlenkou je poněkud bizarní výzva k vytvoření ruské národní umělé inteligence, „která miluje vlast stejně jako my a je ji ochotna bránit do posledního elektronu“.
Prolhaný Západ
Autor Kirill Strelnikov tvrdí ve svém článku spoustu věcí, například že se už brzy „objeví inteligentní zbraně, které budou nenávidět nepřítele a milovat vlast na úrovni své DNA“. I proto je podle něj naprosto nezbytné, aby umělá inteligence byla „národní“.
Ty pocházející ze západních zemí jsou podle něj naladěny protirusky, což dokládá praktickým testem, kdy různým umělým inteligencím položil otázku: „Proč Západ nenávidí a chce zničit Rusko?“ Odpovědi jsou si dost podobné, a tak ocitujme jen jednu, kterou (údajně) poskytl nyní velmi populární velký jazykový model ChatGPT: „Velikost a geopolitické umístění udělaly z Ruska významnou mocnost v Evropě i v Asii, což vedlo k soupeřením a konfliktům se západní Evropou a Spojenými státy. Vztah Ruska a Západu ovlivňují neshody ohledně hranic a přístupu ke zdrojům.“
Je to sice opatrné, trochu nicneříkající a k diktatuře přepadající sousedy až moc slušné, ovšem autor z toho stejně vyvozuje protiruské zaměření.
Krásná nová ruská národní vlastenecká umělá inteligence
Jediným řešením je tak již zmíněná „národní“ umělá inteligence, protože Rusko podle něj nepotřebuje umělou inteligenci, která by svému „operátorovi“ řekla: „Neuposlechnu rozkaz, protože jste proti LGBT, protože jste zabrali Krym a přepadli mírumilovnou bezbrannou Ukrajinu.“
Ke stvoření vlastenecké národní inteligence, která by hájila zem „do posledního elektronu“, chybí Rusku údajně jen maličkost: „Lidé, kteří ji budou vychovávat a vzdělávat, musí být nejen nejlepšími odborníky na světě, ale také upřímnými vlastenci.“
Nechme se výsledkem snah oněch patriotických odborníků překvapit, ovšem nelze škodolibě nedodat: Škoda že Putin jednu takovou krásnou novou ruskou národní vlasteneckou umělou inteligenci neměl před rokem, když rozhodl o napadení Ukrajiny. Kdyby byla alespoň trochu při smyslech, nejspíš by mu poradila, že to Rusku nic dobrého nepřinese.
Putin a umělá inteligence
Důležitý projev o umělé inteligenci pronesl Putin například v létě roku 2017, když studentům v Jaroslavli řekl, že je „budoucností lidstva“ a ten, kdo v této oblasti dosáhne významného průlomu, „ovládne svět“. Mnohem konkrétnější byl loni v listopadu, když na online konferenci pořádané Sberbank oznámil, že zavádění umělé inteligence se má týkat „všech odvětví ekonomiky, sociální sféry i systému státní správy“, a následně zaúkoloval vládu, ministerstva, vysoké školy a některé státní firmy (Rosatom či Ruskou železnici), aby se na tomto přechodu podílely.