Zájem o soláry roste. Chybí ale materiál i lidé
Firem zabývajících se instalacemi střešní fotovoltaiky existuje v Česku už několik stovek. V dalším růstu je však limituje nedostatek komponent, hlavně baterií.
redaktor
Podle odhadů Solární asociace by letos mohlo v Česku vzniknout až třicet tisíc malých elektráren na střechách rodinných domů. Loni to byla sotva třetina.
Rostoucí odvětví tak přitahuje i množství firem, které si nechtějí nechat ujít příležitost. Sama asociace eviduje přes osmdesát členů zabývajících se instalací fotovoltaických panelů, dvojnásobek oproti minulému roku. Další společnosti fungují mimo profesní sdružení, a celkem tak může být montážníků i několik stovek.
„Problém s konkurencí nemáme, protože poptávek je tolik, že firmy, které jsou dnes na trhu, je nedokážou uspokojit,“ hodnotí situaci Jaroslav Šuvarský, zakladatel jedné z největších instalačních firem S-Power. Ta podle něj poroste letos o třicet procent a mohla by růst ještě více, kdyby stejně jako ostatní firmy nebyla limitována nedostatkem lidí a komponent pro fotovoltaiku, především baterií.
Právě v tom vidí svoji šanci Energetický holding Malina, nový dravý hráč na trhu, o kterém je aktuálně nejvíce slyšet. Zakladatel a majoritní majitel Cyril Regner dlouhou dobu podnikal v Číně, disponuje konexemi na výrobce a sám tam vlastní továrnu na výrobu panelů a kompletaci baterií.
„To, že si část komponentů necháváme vyrábět pod vlastní značkou GEN2, je důležitá konkurenční výhoda. Dnes mají firmy obrovský problém s nedostatkem materiálu, to se nás netýká. My jsme nyní předzásobení do března a plánujeme další nákupy materiálu,“ říká Regener s tím, že Malina má aktuálně na skladě 1,5 tisíce baterií a 1,8 tisíce dochází každý měsíc.
Podle Regnera by tak Malina mohla letos instalovat až tři tisíce střešních solárů, čímž by se mladá firma zařadila mezi největší hráče v oboru.