Digitalizace a vstup velkých technologických firem do finančního sektoru vytvářejí nová citlivá místa a zesilují stávající rizika v bankovním systému. Tvrdí to aktuální zpráva světových bankovních regulátorů. Zmírnění těchto rizik podle nich může vyžadovat přijetí nových pravidel, píše agentura Reuters.
Systémová ohrožení
Rozmach cloud computingu, při němž externí technologické společnosti pomáhají při poskytování klíčových bankovních služeb; vzestup umělé inteligence; využívání technologií DLT (distribuované záznamy, především blockchain) a šíření otevřeného bankovnictví neboli externích fintechových firem, které s bankami sdílejí údaje o klientech – to vše vytváří prostor pro dosud nepoznaná rizika, uvedl Basilejský výbor bankovních regulátorů.
Snaha tato rizika eliminovat je jako hrát na slepou bábu potmě na minovém poli. „Tyto hrozby mohou mít mnoho podob. Mohou přijít ve formě zvýšených strategických a reputačních rizik. Mohou mít podobu rostoucího rozsahu faktorů, které mohou odolnost bank ohrozit, nebo mohou tvořit potenciální celosystémová rizika v důsledku většího vzájemného propojení jednotlivých aktérů,“ uvádí prohlášení výboru.
Externí operátoři, jejichž služeb banky využívají, vytvářejí nové uzly kanálů a propojení, protože se na ně nemusí vztahovat stejná úroveň regulačních standardů jako na banky, uvedl výbor ve své zprávě.
Regulační orgány často vypracovávají podobné zprávy, aby zjistily fakta, zmapovaly poměry v branži a poskytly tak podklady pro případnou tvorbu nových pravidel. "V případě potřeby zváží, zda jsou ke zmírnění rizik a zranitelnosti zapotřebí další standardy nebo pokyny," uvedl výbor.
Šikovní bratři
Basilejský výbor se skládá z centrálních bankéřů a bankovních regulátorů z ekonomik G20 a dalších zemí, které se zavazují uplatňovat jím schválená pravidla.
Regulatorní aktivita přišla právě včas. Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo dva bratry, oba absolventy prestižního Massachusetts Institute of Technology, z krádeže kryptoměn v hodnotě 25 milionů dolarů. Krádež je výjimečná tím, že k ní oba bratři loni potřebovali pouhých 12 vteřin.
Jejich zločin byl první svého druhu a vysoce inovativní. Bratři čelí obvinění ze spiknutí za účelem spáchání podvodu a praní špinavých peněz; v případě uznání viny jim hrozí 20 let vězení.
Jak to udělali? James a Anton Peraire-Bueno, kteří na vysoké škole studovali matematiku a informatiku, údajně našli zranitelné místo v kryptoměně Ethereum: dobu mezi odesláním kryptografické transakce a jejím přidáním do blockchainu. Podle obžaloby přesměrovali probíhající transakce, aby ukradli 25 milionů dolarů, a pak je skryli prostřednictvím fiktivních společností.
Je blockchain spolehlivý?
Obvinění přichází v době, kdy se Komise pro cenné papíry (SEC) rozhoduje, zda schválí burzovně obchodovatelný ethereový investiční fond. Státní zástupce uvedl, že údajný zločin „zpochybňuje samotnou integritu blockchainu“. Mohlo by to mít vliv na rozhodnutí SEC zejména s ohledem na to, že její předseda, známý kryptoskeptik Gary Gensler, již dříve vyjádřil obavy ohledně schopnosti blockchainu investory před podobnými podvody chránit.
Tak vypadá jedna stránka oněch nových rizik, o nichž mluví Basilejský výbor. Ty další na sebe dosud nechávají čekat. Jaká konkrétně jsou, kolik jich je, a co mohou znamenat, nemáme ponětí.