Wagenknecht do ČEZ? Absurdní pirátský nápad
Mimo pozornost médií se odehrála před valnou hromadou ČEZ malá vnitrokoaliční strkanice kolem volby členů dozorčí rady.
hlavní komentátor
Piráti totiž neuspěli s nominací svého senátora Lukáše Wagenknechta a pak ani jeho kolegy obdobného ražení Janusze Konieczného, takže jim místo zůstalo prázdné. Nejmenší vládní partaj se ale těžko může divit.
Lukáš Wagenknecht už členem dozorčí rady ČEZ jednou byl. V době, kdy sloužil Andreji Babišovi jako náměstek na ministerstvu financí, byl do dozorčí rady zvolen s úkolem najít na management firmy jakoukoli kompromitující lumpárnu, protože tehdejší ministr financí byl posedlý myšlenkou, že z ČEZ tečou peníze politickým stranám. Wagenknecht se tehdy velmi snažil, ale nikdy nic nenašel. Pak ho nespokojený Babiš vyrazil a známý protikorupční aktivista zamířil k Pirátům.
Už v jejich triku a po zvolení senátorem vykonstruoval kauzu elektrárny Varna. O tu ČEZ fakticky přišel, když mu ji bulharské státní orgány znehodnotily rozhodnutím, že nedostane licenci na fungování jako kapacitní rezerva. Český energetický podnik ji tedy levně prodal nejlepší nabídce. Dostala se k bulharskému vládnímu prominentovi, který si patřičnou licenci hravě opatřil.
Wagenknecht to tehdy označil za korumpování vládních politiků, přestože ČEZ k ničemu takovému neměl absolutně žádný motiv. Naopak byl v kontinuálním sporu s bulharskou vládou, jejíž orgány cenovou regulací prakticky likvidovaly českou investici v zemi a kromě toho se opakovaně a marně pokoušely manažery ČEZ kriminalizovat.
Firma se proto rozhodla podat arbitrážní žalobu a tento spor, v němž může získat více než miliardu eur, trvá dodnes. Wagenknecht spolu s dalšími piráty svými žalobami na ČEZ u bulharských orgánů činných v trestním řízení vlastně Bulharům ve sporu velmi nahrával.
Je normální, aby si lidé, kteří se léta jako posedlí snaží poškodit nejcennější státní firmu, sedali nyní do její dozorčí rady?