Hrot24.cz
Víno? Dobrá investice, říká miliardář Tkáč. A když to nevyjde, aspoň ho můžete vypít

koláž Hrot24 / skupina J&T /Shutterstock / Berenika Slánská

Víno? Dobrá investice, říká miliardář Tkáč. A když to nevyjde, aspoň ho můžete vypít

„Ne každý se může setkat s Danielem Křetínským. Je to obrovské životní štěstí,“ říká byznysmen Patrik Tkáč.

Filip Magalhães

Miliardář Patrik Tkáč, spoluzakladatel finanční skupiny J&T a jeden z nejbohatších Slováků, se se svou vášní k vínu – tomu drahému – netají. „Pocit vlastnictví, růst hodnoty a osobní svoboda, kdy se člověk může kdykoliv rozhodnout ochutnat svoje drahé a nedostupné víno, které vyžaduje dokonalé skladování. To vše dohromady představuje důvod pro vytváření sbírek vín,“ říká.

Tkáč byl jedním z hlavních řečníků na druhém ročníku konference Shifts, kterou pořádá deník e15. Odpověděl i na několik dotazů Hrotu, jeden z nich se týkal právě specializovaného J&T Wine Fund.

Ten se spustil koncem loňského roku a jeho cílem je vyhledávat příležitosti v oblasti investičního vína. „Osobně doporučuji každému mít víno ve svém investičním portfoliu. A když to nevyjde, aspoň ho budete moct vypít,“ tvrdí miliardář.

Svět vína okouzlil Tkáče před mnoha lety. Nejprve si lahve pořizoval přes burzu Liv-ex, pak na aukcích Sotheby's a Christie's. Nakonec si koupil vlastní vinařství ve francouzském Saint-Émilion a začal ve velkém budovat zásoby bordeaux vín. „To by ale nešlo bez osoby, která sbírku za účelem růstu hodnoty buduje. A tou osobou je Miroslava Kučeráková, která začínala v J&T z nejnižší pozice,“ vzpomíná Tkáč.

Kučeráková dnes investuje Tkáčovy peníze do vzácných vín dle svého vlastního uvážení. „Je to vzdělaná slečna, která má schopnost najít ty nejlepší věci na trhu,“ doplňuje finančník.

Celková hodnota vín v J&T Wine Fundu představuje 6,5 milionu eur, tedy téměř 165 milionů korun. Jednotlivé lahve pak mají cenu až desítky tisíc eur. Minimální investice do fondu je milion korun, doporučený investiční horizont pět let. 

Tkáč ovšem na konferenci nemluvil jen o víně. Značné množství času věnoval svým vizím. Podle něj třeba člověku přibude v budoucnu další smysl. „Dnes máme zrak, sluch, čich a hmat. Brzy se smysly člověka rozšíří o digital touch, a to díky chytrým zařízením, která neustále nosíme u sebe. Už nebudeme muset klikat na tlačítka nebo obrazovky,“ věří.

V rozhovoru se šéfredaktorem e15 Nikitou Poljakovem hovořil Tkáč i o osobních datech, která prý brzy budou vnímána jako to nejcennější, co člověk má. „Přinesou nám nové možnosti, takové superschopnosti,“ předvídá. A odpověděl i na další dotaz Hrotu týkající se využívání umělé inteligence.

„Vždycky jsem toužil vytvořit vlastního robota. Ve spolupráci se slovenskou Akademií věd jsme teď vytrénovali vlastní model umělé inteligence. Může se totiž klidně stát, že se Evropská unie nedohodne kvůli regulacím s OpenAI a ti tady vypnou svůj ChatGPT. A ten pocit nesvobody si radši ani nechci představovat,“ prohlásil Tkáč.

Slovenský investor pak své vystoupení zakončil prohlášením, že jedná s několika významnými českými rodinami o spojování bankovního byznysu. Konkrétnější nebyl, několik miliardářů se ale v bankovnictví angažuje – například Renáta Kellnerová skrze Air Bank a PPF Bank, vlastník Creditas Pavel Hubáček, Petr Borkovec a jeho skupina Partners nebo Pavel Tykač, jenž drží významný podíl v Monetě Money Bank.

Tkáč se v J&T také poznal s dalším českým miliardářem – Danielem Křetínským. Oba byznysoví partneři jsou dnes mimo jiné spoluvlastníky společnosti Czech News Center, která vydává Blesk, časopis Reflex nebo právě deník e15. „Ne každý se může setkat s Křetínským. Je to obrovské životní štěstí,“ uzavřel Tkáč.