Velká policejní razie v Praze. Terčem mají být aktivity zlínského podnikatele Redla
Na pražském magistrátu zasahují policisté z útvaru pro boj proti organizovanému zločinu. Důvodem mají být aktivity podnikatele Michala Redla, který spolupracoval s Radovanem Krejčířem a řídil personalistiku STAN v pražských firmách.
Na pražském magistrátu a v několika firmách ovládaných Prahou, mimo jiné v dopravním podniku, zasahují desítky detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Dle zdrojů týdeníku Hrot se šťára týká aktivit vlivného zlínského podnikatele Michala Redla a některých jeho spolupracovníků. S těmi se snažil ovlivnit dění na magistrátu a v pražských společnostech.
Jak uvedl na Twitteru primátor Prahy Zdeněk Hřib, detektivové NCOZ zasahují i v kanceláři náměstka ze STAN. „Úřad poskytuje součinnost. Pokud existuje nějaké podezření, musí být prošetřeno,“ dodal primátor.
Jméno vlivného byznysmena se v souvislosti s děním ve firmách ovládaných Prahou neobjevuje poprvé. Již v roce 2017 se provalilo, že hnutí Starostové a nezávislí (STAN) konzultovalo personální obsazení k nominacím na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu.
Redl byl přitom v minulosti stíhán ve dvou kauzách Radovana Krejčíře. Zlínský podnikatel měl podle policie v roce 2002 přes poskytnutý úvěr společnosti Technology Leasing tunelovat s Krejčířem Českou spořitelnu. Podílet se měl i na půlmiliardovém daňovém úniku firmy M5. Krejčíř instruoval Redla, jak má v jednotlivých případech postupovat, v dopisech. Redlovo trestní stíhání ale bylo zastaveno poté, co předložil potvrzení o vážné duševní nemoci. Teď to podle policejní razie vypadá, že duševní nemoc ustoupila.
Kvůli kontaktům na Redla musel v roce 2017 opustit vedení hnutí STAN europoslanec Stanislav Polčák. Ten navíc nedávno v rozhovoru pro Seznam Zprávy připustil, že se se zlínským podnikatelem nadále potkává.
Na snahy skupiny kolem podnikatele Redla ovlivňovat dění v pražských firmách nepřímo upozornil i manažer Michal Zdeněk. Ten kvůli tomu nedávno rezignoval na post v dozorčí radě pražského dopravního podniku. „Na úvod chci říci, a nechci, aby to znělo pateticky, že pražský dopravní podnik je skvělá firma plná nadšených lidí, kteří milují dopravu a své město. Většiny kolegů v dopravním podniku si velmi vážím,“ řekl pro server iDnes.cz Zdeněk.
Svůj odchod zdůvodnil následovně: „Přicházel jsem tam s nějakými ideály a s nějakou agendou a postupem času bylo zřejmé, že některé věci, které považuji za správné, nebude možné do firmy implementovat. Opakovaně a dlouhodobě jsem se od některých zaměstnanců nebo dodavatelů firmy dozvídal, že jsou kontaktováni divnými lidmi z kriminálního prostředí odkudsi ze Zlína, kteří se snažili ovlivňovat fungování podniku,“ dodal.
Dle informací týdeníku Hrot se podobné věci dějí i v dalších firmách ovládaných hlavním městem Prahou. Zdeňka nominovalo do dozorčí rady pražského dopravního podniku hnutí Praha Sobě. Také vedení této organizace si mělo na podivné chování lidí napojených na zlínskou podnikatelskou skupinu stěžovat. „Marně, neuspěli, nikdo v této souvislosti nic neudělal. Nikdo nechtěl vytahovat špatné věci na světlo před podzimními volbami na magistrát,“ uvedl zdroj obeznámený se situací.
Zdeňka provází pověst zdatného manažera, nedávno mimo jiné obhájil post šéfa dopravního podniku Liberce a Jablonce nad Nisou.
Dle informací týdeníku Hrot budou razie a šetření pokračovat i v následujících dnech. Kauza to má být velmi rozsáhlá.
Jen pro úplnost si připomeňme, že pár kilometrů od Zlína se nachází jistý Slavičín, rodiště pražského primátora Zdeňka Hřiba. To je ale patrně už jen souhra náhod.