Už ne jen ropa. Emiráty se chtějí stát supervelmocí v umělé inteligenci, pomoci mají Američané
Spojené arabské emiráty, které zbohatly na těžbě ropy a plynu, plánují s americkou pomocí vybudovat globální technologické centrum na vývoj umělé inteligence.
redaktor
Bohatí šejkové z Emirátů vycítili příležitost, kam nejlépe nasměrovat miliardy dolarů z prodeje ropy a zemního plynu. Do umělé inteligence, která zažívá bouřlivý rozvoj a navíc se očekává, že bude čím dál více ovlivňovat život většiny lidí a především světovou ekonomiku.
I proto ministr Spojených arabských emirátů pro umělou inteligenci a digitální ekonomiku Omar Sultan Al Olama sebevědomě vyhlásil, že chtějí s americkou pomocí vybudovat v Dubaji a Abú Dhabí světové centrum vývoje umělé inteligence a stát se v tomto sektoru globální supervelmocí.
Předzvěstí užší ekonomické spolupráce mezi USA a Emiráty je dohoda s americkým Microsoftem, který do firmy G42 investoval 1,5 miliardy dolarů. G42 bude provozovat své aplikace a služby založené na umělé inteligenci na cloudové platformě Microsoftu s názvem Azure.
Hlavní přínos investice spočívá v tom, že produkty firmy z Abú Dhabí mohou využívat velké podniky a subjekty veřejného sektoru po celém světě, které již nyní používají software americké technologické firmy, kterou v roce 1975 založil Bill Gates. Dohoda také počítá s tím, že G42 nebude využívat čínské konkurenční systémy.
„Nyní uvidíte výsledky tohoto manželství, mohu-li to slovo použít, nejen mezi G42 a Microsoftem, ale také mezi Spojenými arabskými emiráty a Spojenými státy,“ zdůraznil Al Olama. Nejšpičkovější technologie nabízí podle ministra americké firmy a rozvoj umělé inteligence je třeba koordinovat s americkými hráči.
Odklon arabské země od závislosti na těžbě fosilních zdrojů budou financovat státní investiční fondy, které disponují zhruba dvěma biliony dolarů. Emirát Abú Dhabí vytvořil investiční nástroj MGX, který má do oboru AI napumpovat řádově další miliardy dolarů. Jedná se také o spolupráci s americkým průkopníkem rozvoje umělé inteligence, společností OpenAI.
Emiráty s americkými partnery jednají také o vývoji a produkci nejpokročilejších počítačových čipů. Spojené arabské emiráty chtějí prvky umělé inteligence používat od sektoru zdravotnictví až po využití v obranném průmyslu. Prvky AI už pomáhají zemi v Perském zálivu zvyšovat efektivitu těžby ropy.
Výhoda Emirátů v globálním závodě o technologickou dominanci spočívá v téměř neomezených finančních možnostech. Také proto se do hlavního města Abú Dhabí podařilo přilákat lídry v oboru vývoje umělé inteligence. Kromě Sama Altmana z OpenAI také Jensena Huanga z čipového gigantu Nvidia. Al Olama tvrdí, že země už nyní disponuje dostatečným množstvím čipů, aby mohla dále rozvíjet jazykové modely pro zdokonalování nástrojů umělé inteligence.
Užší spolupráce mezi Spojenými státy a Emiráty vyvolává ale také pochybnosti, jakým způsobem bude autokratický režim nové technologie využívat. Marietje Schaakeová, expertka na AI ze Stanfordovy univerzity, se obává, že nové spojenectví s arabskou zemí může změnit postoj Bílého domu, který začne zavírat oči nad porušováním lidských práv v tomto regionu.