Úkol pro „robopsa“: Ve Velkém hadronovém urychlovači slídí robotický pomocník
Čtyřnohý robot připomínající psa pomáhá odhalovat nebezpečí v místech, kam se lidé ani standardní robotická vozítka vybavená koly jen tak nedostanou.
Podzemí Velkého hadronového urychlovače (LHC) u švýcarské Ženevy je poměrně nebezpečným místem. Jedná se o nejvýkonnější urychlovač částic na světě. Vědci v něm studují srážky protonů a jiných částic letících téměř rychlostí světla, urychlovač ovšem zároveň emituje záření, které může ohrozit lidské zdraví.
Kvůli tomu se vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) rozhodli využít čtyřnohé roboty, které mají podobu psa. CERN nedávno představil nově vyvinutého robota CERNquadbot a rovnou ho vyslal na první „radiační“ misi. Robopes úspěšně prozkoumal severní oblast CERNu (největší experimentální součást zařízení) a v budoucnu má pátrat po možných nebezpečích v jiných místech urychlovače.
Robopes se zatím osvědčil jako skvělý pomocník. Prostory v LHC jsou mnohdy pro člověka špatně přístupné a nebezpečné, ať už se jedná o radiaci, požáry či únik vody. Starším robotům sice nedělalo problém pomocí svých silných „paží“ přenášet těžké předměty, ale nedokázali zdolat nerovný terén nebo schody.
CERNquadbot je variabilnější než předchozí roboti. Podoba psa mu umožňuje provádět rozsáhlejší pohyby – nahoru a dolů i ze strany na stranu. Dokáže se dokonale přizpůsobit povrchu podlahy, a umí se dokonce krátce postavit na zadní nohy. Při pohybu používá k identifikaci okolí své „palubní“ senzory, ale přímo ho řídí člověk pomocí ovladače.
Průzkum zmíněné severní oblasti byl pro něj těžkou zkouškou. „Na zemi jsou velké svazky uvolněných drátů a trubek, které kloužou a pohybují se, což činí oblast neprůchodnou pro kolové roboty a obtížné je to i pro lidi,“ uvedl v prohlášení robotik Chris McGreavy z CERNu.
Robopes přesto dokonale obstál. „Nevyskytly se vůbec žádné problémy. Robot byl po celou dobu kontroly zcela stabilní,“ dodal.
Po úspěšném testu se CERN rozhodl robota ještě vylepšit. Momentálně se připravuje k dalšímu nasazení v jiné části zařízení, a to včetně detektoru ALICE, který slouží ke studiu kvark-gluonového plazmatu. V této oblasti jsou časté schody a nerovné povrchy, jde tedy o prostor, v němž se CERNquadbot může dokonale uplatnit. Uvnitř bude hledat možná nebezpečí, a pokud by došlo k poplachu, dokáže na ně rychle zareagovat.
Čtyřnozí roboti si získali oblibu i v dalších průmyslových odvětvích. Hlavně kvůli tomu, že se dokážou skvěle pohybovat v oblastech, které jsou pro lidi nebo větší roboty špatně přístupné a nebezpečné.
Nejslavnější robopes „Spot“ od společnosti Boston Dynamics byl například použitý ke kontrole nebezpečných pobřežních ropných vrtů, k průzkumu starých opuštěných těžebních zařízení nebo k monitorování velké sportovní arény v americké Atlantě. Ve Spojených státech už robopsy využila i policie.