Technologie versus klasická strategie „nas mnógo“: Ukrajina nasadila proti Rusům roboty
Kyjev poslal na frontu proti ruským jednotkám autonomní vozidla vybavená kulomety. Snaží se tak ochránit vlastní vojáky, a naopak zvýšit ztráty okupantů.
Ukrajinská vláda i generální štáb se snaží minimalizovat lidské ztráty na frontě, protože cynickou řeší čísel má Rusko více než trojnásobně obyvatel (143 milionů versus 44 milionů), a tedy i více potenciálních vojáků. Kreml pochopitelně vsadil na osvědčenou vojenskou strategii „nas mnógo“.
Samotný Kyjev uvádí, že už eliminoval přes 386 tisíc ruských vojáků. V jiných státech by takové ztráty vedly k masovým protestům veřejnosti a pádu vlády, ruský stát se ale v tomto ohledu vymyká západním měřítkům. Skutečnost, že vysoké ztráty vojáků nemají na Putina ani ruskou společnost vliv, přiznal už na podzim šéf ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj.
Kromě připravované mobilizace – Zalužnyj požaduje okolo 500 tisíc nováčků a je kvůli tomu ve sporu s prezidentem Zelenským – se ukrajinští obránci snaží nasazovat co nejvíce moderní techniku, kterou lze řídit dálkově.
Kromě používání dronů nejen na frontě, ale i na daleké cíle v ruském týlu, ukrajinská armáda stále častěji nasazuje autonomní bojová vozidla vybavená kulomety, aby za minimálních ztrát způsobila ruské straně co největší ztráty vojáků. Experimentální robotické zbraně slouží nejen k odminovávání území, ale také přímo k bojům s ruskými jednotkami.
Ukrajina pod vedením „cara dronů“ a ministra pro digitální transformaci Mychajla Fedorova, kterému je teprve třiatřicet let, výrazně investuje do vývoje a výroby pozemních, námořních i vzdušných prostředků, které jsou ovládány operátory na dálku.
V případě pozemních zbraní se jedná o robota Ironclad od ukrajinské firmy Roboneers, kterého Fedorov představil už loni na podzim. Testování těchto zbraní probíhá „naostro“ přímo proti ruským okupantům. Čtyřkolka je osazena kulometem, aby mohla útočit na nepřátelské pozice.
Může ale také poskytovat palebnou podporu jednotkám pěchoty nebo provádět průzkumné mise. Další z možností je provádění kamikadze operací s výbušninami. Maximální rychlost tohoto robota je podle výrobce dvacet kilometrů za hodinu a má dojezd 130 kilometrů. Může nést náklad o hmotnosti 350 kilogramů.
Výhodou je také to, že provádí bojové mise od minus třiceti stupňů Celsia až do plus šedesáti stupňů. Zásadním benefitem je ale podle ministra skutečnost, že šetří životy ukrajinských vojáků, protože je řízen z bezpečné vzdálenosti operátory. „Fantastická budoucnost dorazila,“ uvedla také ukrajinská armáda, která roboty vybavila 5. samostatnou útočnou brigádu, která s jejich pomocí lépe zaměřuje ruské pozice.
Bezpečnostní analytik Samuel Bendett z amerického think-tanku Centrum pro námořní analýzu připomenul, že takzvaná autonomní pozemní vozidla (unmanned ground vehicle – UGV) vyvíjí nejen Ukrajina, ale samozřejmě i Rusko.
Dodal ale, že Kyjev plánuje tyto zbraňové systémy produkovat ve velkých objemech s cílem minimalizovat v pokračující válce ztráty na lidských životech. Ukrajina tedy po konceptu „armády dronů“ nasazuje proti ruským útočníkům i „armádu robotů“.