Špičkový biolog krotí rakovinu a říká: Boj o peníze na vědu je čím dál tvrdší
Během mandátu amerického prezidenta Joea Bidena se objem peněz na zdravotní výzkum prakticky nezměnil, byť politik sliboval razantní navýšení. „Zároveň ale roste počet žadatelů. Ta soutěž mezi vědci je čím dál tvrdší,“ říká pro Hrot24 Lorenzo Galluzzi, respektovaný expert na buněčnou biologii a radiační onkologii z Yale University.
Doktor Galuzzi je v současnosti odborným asistentem na Katedře radiační onkologie Weill Cornell Medical College v New Yorku, USA. V České republice spolupracuje na výzkumu rakoviny s profesorkou Jitkou Palich Fučíkovou z 2. lékařskou fakulty Univerzity Karlovy a společnosti Sotio. Paní profesorka se věnuje nádorové imunologii. „Je to velmi prospěšná spolupráce, z níž snad budou těžit i pacienti trpící rakovinou,“ říká vědec v rozhovoru.
Na čem právě pracujete? Jaká je perspektiva uvedení na trh nebo do běžné praxe?
V současné době rozvíjíme dva hlavní směry výzkumu. Ten první je spíše základní, soustřeďuje se na molekulární mechanismy, které hrají roli v aktivaci imunitní odpovědi a odpovědi na imunoterapii u konkrétního typu karcinomu prsu. Ten druhý je spíše translační a je zaměřen na identifikaci imunologických mechanismů, které vedou k rezistenci na terapii u stejného podtypu karcinomu prsu. Tyto poznatky se v současné chvíli testují v rámci klinického hodnocení ve snaze zvýšit léčebnou odpověď na imunoterapii u karcinomu prsu.
Co považujete za nejúspěšnější nebo potenciálně průlomový objev?
I když předpokládám, že každý vědec má na podobnou otázku svůj osobní názor, je nesporné, že imunoterapie pomocí tzv. check-point inhibitorů, tedy blokátorů kontrolních bodů imunitního systému, způsobila v uplynulých 15 letech doslova revoluci v klinické léčbě mnoha typů rakoviny a další budou následovat. Nejnověji velké vyhlídky přinesly neoantigen-specifické vakcíny založené na technologii mRNA, která se ukázala být zásadní i pro zvládnutí pandemie covidu.
Pojmy
• Imunoterapie: veškeré léčebné postupy, které využívají přirozené imunitní mechanizmy, směřující k aktivaci protinádorové imunity
• Translační medicína: koncepce zdůrazňující těsnější propojení laboratorního výzkumu s klinickou praxí
• Imunoterapie pomocí tzv. check-point inhibitorů: forma imunoterapie rakoviny. Některé druhy rakoviny se mohou chránit před útokem imunitního systému, tato terapie pomáhá (velmi zjednodušeně) obnovit jeho funkci
• Neoantigen-specifické vakcíny založené na technologii mRNA: vakcíny na rakovinu, jejichž cílem je vyvolat imunitní reakci proti bílkovinám nádorových buněk (tzv. neoantigenům). mRNA technologie se pak „proslavila“ zejména za covidu: vakcíny na jejím principu v sobě nesou „návod“, podle nějž buňky začnou vyrábět částečky viru, nutné k výcviku imunitního systému
Spolupracujete s týmem profesorky Fučíkové, tedy s 2. lékařskou fakultou UK a společností Sotio. Jak jste se ke spolupráci dostal, jak dlouho trvá a jaký je její výsledek?
S profesorkou Fučíkovou jsem se poprvé setkal v Paříži v polovině roku 2010, kdy dočasně nastoupila do laboratoře profesorky a profesora Fridmanových ve výzkumném centru Cordeliers Research Center, kde jsem také pracoval v týmu vedeném profesorem Kroemerem. Vzhledem k částečně se překrývajícím směrům výzkumu jsme s profesorkou Jitkou Palich Fučíkovou a profesorem Radkem Špíškemrychle navázali oboustranně prospěšnou spolupráci, jejímž výsledkem bylo publikování 49 vědeckých článků indexovaných v Medline/PubMed.
Financování vědy je velkým tématem jak v USA, tak v České republice. Změnilo se něco za vlády prezidenta Bidena? Můžete porovnat podmínky v Evropě a v USA?
Financování vědy zůstává velkým tématem na celém světě a USA nejsou výjimkou. Ačkoli jsou podmínky ve Spojených státech skutečně lepší než v mnoha jiných zemích včetně České republiky, skutečný nárůst financování z federálních zdrojů je malý, pokud vůbec nějaký. Současně s tím neustále roste počet žadatelů o tyto prostředky, což má za následek zpřísnění podmínek, a tedy i tvrdší soutěž o to, kdo na finance nakonec dosáhne.
Oblastí, kde se uplatňují možnosti umělé inteligence, je celá řada. Týká se to také imunoterapie? A jaké zkušenosti s ní máte vy a váš výzkumný tým?
Ano, také v imunoterapii dochází k prudkému nárůstu využití umělé inteligence pro různé aplikace, zejména pro předpovídání citlivosti pacientů na léčbu z velmi rozsáhlých multiparametrických souborů dat, které je jinak obtížné zkoumat. Můj tým má s AI pouze nepřímé zkušenosti, což do značné míry odráží odborné znalosti současných členů týmu, ale spolupracujeme s několika partnery, kteří mají v této oblasti praktické zkušenosti. Výzkum je skutečně vysoce kolaborativní záležitostí a vytváření rozsáhlých sítí vědců s různými odbornými znalostmi je pro posun v této oblasti stále nezbytnější.
Lorenzo Galluzzi (43)
• Expert v oblasti buněčné biologie a radiační onkologie
• Byl odborným asistentem Katedry radiační onkologie Weill Cornell Medical College v New Yorku, USA. V současnosti je docentem na Yale School of Medicine pod Yale University.
• Doktorát obdržel na francouzské Université Paris-Sud
• Je zástupcem ředitele Evropské akademie pro nádorovou imunologii (EATI) a zakládajícím členem Evropského výzkumného institutu pro integrovanou buněčnou patologii (ERI-ICP)
• Jeho tým dlouhodobě spolupracuje se společností Sotio Biotech, konkrétně s výzkumným týmem, který se věnuje výzkumu v oblasti nádorové imunologie a imunoterapie
• Je autorem více než 500 vědeckých článků v mezinárodních recenzovaných časopisech
Názory v tomto rozhovoru jsou čistě osobní a nemusí se s nimi ztotožňovat primární zaměstnavatel Lorenza Galluzziho ani další společnosti, se kterými spolupracuje nebo spolupracoval.