Teď, nebo nikdy
Vznikne tu skutečně velká česká banka? Klíčová operace skupiny PPF jde do finále. Jasno bude do Vánoc
šéfreportér
Miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač měli vždy speciální a blízký vztah. Byli stejně staří, v byznysu i mimo něj si rozuměli, dokázali si vzájemně pomoci, když bylo potřeba, jednu dobu dokonce Tykačovy firmy sídlily v budově PPF. Když Kellner rozjel velkou akci, mnohdy Tykač nebyl daleko.
Připomeňme například Zentivu, Sazku nebo O2. Ne vždy Tykač byl jen Kellnerovým pomocníkem, mnohdy šel do projektu s vlastní hlavou, ale prakticky nikdy se proti svému byznysovému příteli vyloženě nepostavil.
Ačkoli Tykač od devadesátých let bojuje s pověstí investičního čerta, kterého policie například několik let stíhala kvůli údajnému tunelování CS Fondů, Kellner si ho z mnoha důvodů vážil.
Společně se radili, bavili se o byznysu a politice; oba například znepokojovaly progresivistické proudy, které v posledních letech hýbou evropskou politikou i byznysem.
Tykač spojenec
Výsledkem jejich debat je i současné tažení za silnou, ryze českou bankou, která nebude ve vleku rozhodnutí zahraničních matek a tamních politik. Cestu za ovládnutím Monety, jedné z největších bank na trhu, a jejím spojením s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem rozjel Petr Kellner ještě před svou tragickou smrtí v březnu letošního roku.
Nejbohatší a nejmocnější český byznysmen se finále příběhu nedožil, ale na jeho úspěšném dotažení teď intenzivně pracují jeho následovníci v čele PPF Tomáš Brzobohatý, Ladislav Bartoníček a finanční šéfka Kateřina Jirásková. A také Tykač je opět u toho.
Vládce energetické skupiny Sev.en aktuálně kontroluje kolem 5,5 procenta finančního domu Moneta Money Bank, což z něj zřejmě dělá třetího největšího individuálního investora banky. Hned po skupině PPF a rakouských investorech ze stáje Petrus Advisers.
Drobným detailem je změna společnosti, přes kterou Tykač akcie Monety drží. Belviport Trading, tradiční Tykačův investiční vehikl, se kterým spekuloval třeba na akcie Zentivy či zmiňovaného operátora O2, v Monetě (na počet klientů čtvrté největší bance v Česku) nahradila kyperská Manecomte Limited. Podle lidí z okolí banky to má svůj význam.
„Belviport je firma na akciové spekulace. Ale Tykač začal vnímat Monetu jako komplexní projekt. Proto ta změna,“ naznačuje muž z akcionářského prostředí Monety.
Sám Tykač se před několika dny veřejně docela ostře opřel do velkých bank v diskusním panelu na konferenci Forbes Lepší Česko.
„Odvrácení bank od uhlí určitě vyžene v budoucnu jeho cenu vzhůru. Jsem z pokrytectví bank docela znechucen, jejich licoměrnost mi vadí. Ne každý na to asi reaguje tak, že když mu banka nedá úvěr, tak si nějakou koupí, je to asi méně obvyklé řešení,“ naznačil v nadsázce Tykač na otázku, zda je „zelený“ přístup evropských bank důvodem jeho angažmá v Monetě.
„Pavel Tykač určitě nemá ambici podílet se na jejím řízení. Stejně jako vám vlastnictví podílu v bance automaticky neotevře cestu k jejím úvěrovým linkám. Spíše jen věří vizi, kterou měl s Monetou Petr Kellner, a chce být její součástí. Tedy vybudovat silnou, sebevědomou českou banku,“ naznačuje muž z jeho okolí. Oficiálně se ale Tykač a jeho lidé k dění v Monetě vyjadřovat nechtějí.
Poslední dějství
Pro Tykače a další menšinové akcionáře se navíc otevírají ve hře o Monetu nové možnosti. V létě akcionáři Monety odmítli parametry obchodu, respektive šéfovi Monety Tomáši Spurnému a jeho spojencům z PPF se nepodařilo získat podporu dvou třetin akcionářů. Valná hromada sice podpořila samotný nákup bankovních aktiv PPF, avšak nikoli za stanovených podmínek. Proti ostře vystupovali zejména aktivističtí investoři Petrus Advisers, ale i další ze stovek drobných investorů většinou ze Spojených států.
A tak se několik měsíců horečně jednalo, právní týmy PPF i dalších hráčů ladily parametry, které by ostré hrany konkurenčních táborů obrousily.
Archiv
Výsledkem je současný aktualizovaný návrh skupiny PPF všem akcionářům Monety. Ten zachovává stejnou kupní cenu, za kterou má Moneta společnosti PPF převzít. Tedy 25,9 miliardy korun za bankovní skupinu Air Bank (do ní patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy, v Česku známá pod značkou Zonky).
To je podle některých hlasů stále příliš, avšak PPF se snaží akcionáře obměkčit jinak – zejména novou finanční strukturou obchodu. Podle ní kupní cenu zaplatí Moneta z dvaceti procent ze svého přebytečného kapitálu. Osmdesát procent pak půjde z emise více než 255 milionů nových akcií. Přednostní právo na jejich úpis mají mít nově všichni stávající akcionáři. A to prostřednictvím dvoukolové emise nových akcií.
Cena v prvním kole emise všem akcionářům je stanovena na 82 korun za kus. To je poměrně atraktivní cena, v tuto chvíli zhruba o dvanáct korun nižší, než je aktuální hodnota akcie na pražské burze. Ve druhém kole se pak budou neumístěné akcie z prvního kola upisovat za devadesát korun.
Právě tato hladina by zároveň stanovila minimální cenu, za kterou by byla v budoucnu učiněna případná povinná nabídka na převzetí všem akcionářům Monety. To odkazuje na pozici PPF, která by takovou nabídku musela učinit po překročení třicetiprocentního podílu v bance. Aktuálně udává v držení 29,94 procenta.
Pokud by všichni akcionáři využili svého předkupního práva nových akcií v maximální míře, což ale není příliš pravděpodobné, rozložení sil by zůstalo neměnné. Prodej skupiny Air Bank již každopádně není podmíněn získáním kontroly skupiny PPF nad Monetou Money Bank. Nová struktura přisuzuje ostatním investorům silnější pozici a teď bude zajímavé sledovat, kdo s ní jak naloží.
PPF a vedení Monety také podpořily výplatu dividend – před případným dokončením transakce by měli akcionáři získat ve dvou krocích deset korun na akcii. I to má za cíl zatraktivnit cenové schéma aktualizované nabídky. O ní bude rozhodovat valná hromada banky 20. prosince.
Současně s tím finančníci z PPF poměrně ostře pohrozili, že je to pro akcionáře Monety poslední šance. Pokud spojení bank ani tentokrát neprojde, PPF už se o ně znovu nebude pokoušet a raději se zaměří na rozvoj samotné Air Bank.
„Jde o lepší strukturu financování, protože akcionáři nemusejí být nutně rozmělněni a navýšení kapitálu je diskontované díky ceně 82 korun za akcii. Kromě toho může být free float akcií potenciálně nezměněn,“ hodnotí nový návrh PPF Simon Nellis z londýnské Citigroup.
Hlavní rizika pak vidí zejména v plnění ambiciózních cílů bankovních firem PPF, které skupina nedávno představila. Například očekává, že zisk Air Bank se v příštích několika letech více než zdvojnásobí.
Specifická disciplína
„A je tu stále riziko vytěsnění. Pokud by transakce vyvolala povinnou nabídku, byla by provedena za devadesát korun za akcii. To ale podle nás stále není adekvátní kontrolní prémie. Vidíme reálnou hodnotu samotné Monety na 103 korunách a reálná hodnota spojeného subjektu by se mohla pohybovat mezi 128 a 130 korunami. Z tohoto růstu hodnoty by pak mnohem více těžila PPF,“ zamýšlí se v obsáhlé analýze Nellis.
Důležitá bude zejména pozice Petrus Advisers, druhého největšího akcionáře Monety s udávaným podílem kolem deseti procent. Jeho zástupci byli v posledních měsících hlasitými kritiky návrhů PPF. Ještě koncem října zástupci Petrus žádali vedení Monety, aby okamžitě ukončilo jednání s PPF. Ani současný návrh je úplně neuspokojil, ačkoliv jejich reakce je přece jen zdrženlivější.
„Prověřujeme, jak je technicky a právně PPF vázána podat povinnou nabídku v této zbytečně komplikované struktuře,“ uvedl v textové zprávě manažer Petrus Advisers Oliver Škutil. Zároveň dodal, že současná nabídka jen potvrzuje jejich nedávné veřejné deklarace – tedy že férová cena Monety leží nad devadesáti korunami za akcii. Kritický tón Škutil ale zcela neopustil. „PPF se částečně nechává vyplatit na úkor kapitálových rezerv Monety Money Bank skrz dvě dividendy a kupní cenu za svoje aktiva Air Bank,“ dodal s tím, že víc transakci v tuto chvíli komentovat nemůže.
I tak se oslovení investoři a analytici většinou domnívají, že dohoda je blízko a šance na přijetí plánu jsou tentokrát vysoké.
„Pro PPF je to paradoxně výhodnější než předtím. Nebude ji to stát tolik, prodá draze to, co chce prodat, a koupí toho draze méně. Pro drobné akcionáře je to ale také lepší, neboť mají možnost volby. Jen pro Petrus je to bezesporu horší. Chtěli to prodat PPF, neprodají, budou muset navyšovat,“ čte současný stav nejmenovaný a dobře informovaný tuzemský finančník. Podle něj bude zásadní, zda šéf Monety dokáže přesvědčit americké fondy.
Ty v akcionářské struktuře zastupují renomované investiční banky v čele s JPMorgan a budou bezesporu jazýčkem na vahách mezi PPF a Tykačem na jedné straně a Petrus Advisers na straně druhé.
Pro PPF platí, že jejím cílem je získat v bance kontrolní podíl přes padesát procent. Ostatní mají možnost se ke snu o velké české bance, která by ve velikosti zřejmě předskočila Komerční banku a stala se dravou tržní trojkou, přidat. Musejí se ale připravit na to, že být společníkem Kellnerových následovníků a Pavla Tykače bývá velmi specifická disciplína.