Strnadova CSG sází na rozšířenou realitu a strojové učení. Teď kupuje další startup
Cílem připravovaného řešení je prý doslova uvolnit ruce servisnímu pracovníkovi. Prostřednictvím chytrých brýlí nebo i obyčejného mobilního telefonu uvidí pracovník konkrétní návod, jak provést servisní úkon. Případně jej může zkušenější kolega vést při práci na dálku.
Práci vykonává méně kvalifikovaný pracovník a na dálku ho díky rozšířené realitě vede zkušenější kolega, který se tak nemusí složitě přesouvat na místo opravy. Takovou možnost má nabídnout řešení s názvem Lumnio, na kterém teď pracuje zbrojařská skupina CSG miliardáře Michala Strnada. A to skrze další nákupy na startupové scéně.
V jejím portofliu je již společnost Pocket Reality. Ta buduje virtuální teleport, který člověka – za pomoci brýlí pro virtuální realitu – přenese na jakékoliv místo na světě. Divize CSG Aerospace, která zastřešuje několik společností působících v letectví a softwarovém inženýrství, teď kupuje i startup smARtoo, který se zaměřuje na podporu pracovníků v terénu s využitím rozšířené reality. Cena transakce zůstává neveřejná.
Společnými silami týmů Pocket Reality a smARtoo se teď rodí již zmíněné řešení Lumnio, které bude spojovat výhody obou produktů. Kromě vzdáleného servisu se má vrhnout i na digitalizaci servisních manuálů či postupů oprav, díky čemuž vznikne způsob, jak efektivně předávat know-how v průmyslovém prostředí. Toto odvětví trpí nedostatkem kvalifikovaných odborníků.
„Transakcí došlo ke konsolidaci dvou podobně zaměřených řešení a díky tomu jsme se podle mého názoru stali nejvýznamnějším hráčem na českém trhu v této oblasti. Díky využití pokročilých technologií jako rozšířená realita a umělá inteligence a zároveň jednoduchému a intuitivnímu ovládání můžeme konkurovat zahraničním hráčům. Proto bude dalším naším krokem zahraniční expanze,“ říká Bohuslav Paule, generální ředitel Pocket Virtuality.
Propojení obou produktů si pochvaluje i Robert Paskovský ze smARtoo. „Když vznikla první verze našeho produktu a viděli jsme jeho celosvětový potenciál, vyčlenili jsme ho do samostatného subjektu a začali hledat investory. Původně jsme se soustředili na venture kapitál, nakonec jsme se ale přiklonili k hledání strategického investora, jímž se stala divize Aerospace skupiny CSG. Spojením s Pocket Virtuality se nám navíc povedlo dát dohromady skvělý tým vývojářů, který se velmi zajímavě doplňuje,“ popisuje.
Cílem připravovaného řešení je prý doslova uvolnit ruce servisnímu pracovníkovi. Prostřednictvím chytrých brýlí nebo i obyčejného mobilního telefonu uvidí zaměstnanec konkrétní návod, jak provést servisní úkon, aniž by musel listovat manuálem. Případně jej může zkušenější kolega vést při práci na dálku.
Produkt využívá pokročilé technologie jako rozšířenou realitu nebo umělou inteligenci ke zjednodušení a zefektivnění práce servisních techniků. Například je tak možné na základě analýzy obrazu navrhovat odpovídající pracovní postupy, případně i detekovat závadu nebo potvrdit správnost provedení určitého úkonu. Vzhledem ke globálním ambicím pracují vývojáři na jazykovém překladači, který umožní vzájemnou hlasovou komunikaci pracovníků mluvících různými jazyky.
„Ze zkušenosti dále víme, že velkou překážkou využití nástrojů rozšířené reality obvykle bývá nutnost pořízení drahých specializovaných brýlí. Náš nový produkt je tak kompatibilní s hardwarem různých poskytovatelů a funguje i na běžných mobilních telefonech nebo tabletech,“ doplňuje Paule.
Produkt bude nejprve uveden na českém a slovenském trhu. Jeho tvůrci jej ale brzy začnou nabízet i v zahraničí. „Při globální expanzi se chceme opřít o síť lokálních partnerů. Náš produkt bude zároveň k dispozici na velkých obchodech s aplikacemi jako Google Play, Apple Store a Microsoft Store. Teď plánujeme, že v roce 2028 bychom s tímto řešením mohli generovat obrat ve výši 250 milionů korun ročně,“ uzavírá šéf Pocket Virtuality. Součástí skupiny CSG je startup od loňska.