Saúdská Arábie chce za desítky miliard ovládnout světový tenis
Návrh Rijádu proti sobě postavil špičkové funkcionáře tenisového světa, kteří se nedokázali včas dohodnout o penězích mezi sebou.
redaktor
Po měsících čekání na vytvoření nové podoby světového profesionálního tenisu promluvily peníze – z míst, kde jich je skutečně hodně, ze Saúdské Arábie. Po vzoru golfu a fotbalu na svou stranu tyto peníze získaly i odpovědné činitele tenisu. Cena obnáší nejméně miliardu dolarů, tedy přes 23 miliard korun.
Tento krok přichází uprostřed rostoucího napětí ve sportu, který je podle hráčů i funkcionářů připraven na „významné změny“, což v praxi znamená, že nemá peníze a hledá, ber kde ber. Jestli poslední vývoj pomůže vyřešit dlouhodobé strukturální problémy – příliš dlouhou a náročnou sezónu, která se navíc jen obtížně sleduje, nadměrně zatěžuje hráče a přitom vydělá na náklady jen zhruba osmdesáti nejlepším hráčům – to je jiná otázka.
Andrea Gaudenzi, předseda mužského okruhu turnajů ATP, na setkání tenisových bossů minulý týden v kalifornském Indian Wells vyjevil podrobnosti navrhovaných investic ze saúdskoarabského státního investičního fondu (PIF). Zároveň oznámil, že vedení ATP v čele s ním již některé kroky s Rijádem projednalo a dokonce odsouhlasilo.
Dohromady by tyto investice mohly okamžitě zvýšit celkové příjmy tenisu, které se dnes pohybují mezi 2,5 a třemi miliardami dolarů ročně (až 70 miliard korun) zhruba o třetinu. Většina peněz poplyne na nákup licence pro novou smíšenou soutěž nejvyšší úrovně, která by se měla konat v Saúdské Arábii.
PIF se již zavázal ke sponzorování mužského žebříčku a několika turnajů částkou až 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun), která byla zahrnuta v návrhu, za nímž Gaudenzi stojí. Návrh rovněž počítal s připravovanou smlouvou se Saúdskou Arábií o pořádání elitního turnaje ženské WTA Tour. Ten je stále v jednání.
Část peněz může jít také na financování obnovené série turnajů pro veterány, zvýšení startovného a na podporu menších soutěží. Celková částka, kterou saúdskoarabský plán obnáší, se podle různých verzí pohybuje mezi jednou a dvěma miliardami dolarů. O schůzce a navrhované investici ze strany Rijádu poprvé informoval britský deník Telegraph. Návrh však přišel v době, kdy představitelé sportu očekávali zcela jiný plán na oživení sportu a přetvoření jeho struktury.
Vedoucí představitelé mužské a ženské profesionální tenisové série (a vlastníci těch největších turnajů) od léta čekali, až pořadatelé Grand Slamů, tedy čtyř nejbohatších událostí světové tenisové sezony, předloží vlastní návrh na reorganizaci tenisu a zajištění jeho finanční budoucnosti.
Tento návrh měl přijít loni v listopadu v Turíně, kde se tou dobou konal jeden z turnajů ATP. Poté se datum doručení posunulo na leden a turnaj Australian Open. Nakonec přišel až v Indian Wells, kde se konal první letošní turnaj, jehož součástí byla mužská i ženská soutěž.
Chybělo maso
Tenisoví bossové se tam sešli, aby si vyslechli, co grandslamy nabízejí. Očekávali pečlivě vypracovaný plán zjednodušeného programu, jejž by fanoušci mohli snáze sledovat a který by snížil zátěž pro špičkové hráče. Ti to požadují již několik let.
Především očekávali, že vedoucí představitelé oněch čtyř nejbohatších a nejdůležitějších akcí (Australian Open, US Open, French Open a Wimbledon) přijdou s alespoň rámcovou představou, jak by mohli atraktivitu svého sportu prodat tak, aby byl ziskovější a finančně soběstačný.
Jenže když Craig Tiley a Lew Sherr, vedoucí představitelé organizátorů turnajů v Austrálii a v USA, svou prezentaci předvedli, ukázalo se, že takový návrh k dispozici nemají . Šéfové grandslamů se dosud nedohodli na financích a nemohli tak navrhnout dohromady nic konkrétního.
Daniel Deyl
Navrhli pouze to, o čem se neformálně hovoří již měsíce - prémiovou sérii turnajů, která by obnášela všechny čtyři grandslamy a deset dalších špičkových turnajů. Na konci sezony by se konal kombinovaný turnaj, tedy za účasti mužů i žen, soutěží ATP i WTA. Navrhovaný kalendář se však do značné míry podobal současnému rozpisu a byl značně nekonkrétní. „Ty kosti na sobě neměly žádné maso,“ charakterizoval to neuctivě jeden ze zklamaných účastníků jednání v Indian Wells.
Na otázku po financích řekli Tiley a Sherr, že nejprve potřebují předběžný souhlas organizátorů ostatních dvou grandslamů, a požádali o vytvoření pracovní skupiny, která by peníze vyřešila. Tento nápad však narazil na šéfa ATP Gaudenziho, který chce spolu se šéfem WTA Stevem Simonem mít pod palcem každý dolar, který se v tenisu pohybuje.
Simon do značné míry podporoval počáteční snahy grandslamů o vytvoření „prémiové tour“, Gaudenzi nikoli. Když se v únoru šéf ATP setkal se Sherrem, řekl mu, že tenis již takovou sérii má - turnaje, které jsou známé jako turnaje Masters pro muže a 1000 pro ženy (číslo vyjadřuje vysoký počet bodů do žebříčku, které vítězka získá).
Jinými slovy, organizátoři současných velkých turnajů tahají v boji s ATP o nadvládu nad tenisem za kratší konec. Zatímco Gaudenzi a spol. mají díky Saúdské Arábii peněz dost, Tiley se Sherrem a kolegy se o ně handrkují navzájem. Výsledek proto není obtížné odhadnout.
Ne každý je z toho nadšený. Komentátor americké televize CNBC (a bývalý úspěšný hráč) Patrick McEnroe nešetřil kritikou. „Tenisový svět byl šokován tím, co se stalo v Indian Wells,“ řekl McEnroe.
„Tím, že tato nabídka přišla od šéfa ATP Andrey Gaudenziho. Grand Slamy doufaly, že dospějí s ATP k nějaké dohodě, která by jim umožnila společně kontrolovat kalendář profesionální tenisové sezóny. Nabídka Saúdské Arábie způsobila naprostý chaos. Jedno vypadá jistě: tenis půjde cestou Formule 1, fotbalu a golfu,“ dodal.
Také komentátorův slavnější bratr, legendární John McEnroe, byl skeptický. „Osobně bych tenisu nedoporučoval přijmout nabídku Saúdské Arábie. Ale nemám na to žádný vliv,“ řekl McEnroe starší , který byl v semdesátých letech (jako jediný hráč tenisové historie) najednou v čele žebříčku ve dvouhře i čtyřhře.