Hrot24.cz
Roboti v jaderných elektrárnách zvyšují bezpečnost i účinnost reaktorů

foto Shutterstock.com

Roboti v jaderných elektrárnách zvyšují bezpečnost i účinnost reaktorů

Častější používání robotických systémů vede v jaderných elektrárnách ke zvyšování bezpečnosti, ale také ke zvyšování efektivity.

František Novák

Jaderný průmysl, který je ve světě opět na vzestupu, protože se stoupající poptávkou po elektřině roste zájem investorů také po nových stabilních zdrojích elektřiny bez produkce uhlíkových emisí, se rozvíjí i použití robotických systémů pro kontrolu a údržbu jaderných reaktorů.

Rovněž Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) podporuje rozvíjení robotiky a digitalizace v jaderné branži. Implementace stále pokročilejších technologií totiž zvýší bezpečnost, ale i účinnost jaderných zdrojů.

Energetické firmy na celém světě, které jaderné zdroje provozují, integrují autonomní chytré technologie, aby ušetřily náklady a zvýšily efektivitu provozu jaderných elektráren. Snižují tím i bezpečnostní rizika, kterým mohou být vystavěni zaměstnanci jaderných provozů. Robotické systémy se využívají rovněž při činnostech, které souvisí s vyřazováním jaderných reaktorů z provozu.

Vědci v září nově využili autonomního robota pro prohlídku tokamaku v projektu Joint European Torus (JET) pro jadernou fúzi ve Velké Británii. Robot společnosti Boston Dynamics pomocí senzorů zmapoval celý prostor projekt a shromažďoval data. Tuto práci přitom dříve dělali techničtí pracovníci. Provoz tokamaku byl ukončen v prosinci 2023.

Britský odborník na jadernou bezpečnost Robert Skilton uvedl, že používání robotů zvýší v jaderných elektrárnách bezpečnost a sníží náklady na provoz. Prostředí, kde panuje zvýšená radiace, vysoké teploty nebo vakuum, jsou ideální právě pro nasazení robotických systémů.

Robotické systémy se stále více využívají ve starých jaderných elektrárnách, které už dávno nevyrábějí elektřinu, právě kvůli monitoringu prostředí. Například v odstavené jaderné elektrárně Dounreay ve Skotsku, která byla postavena před sedmi dekádami. Na místě je až dvě stě různých zařízení, které obsahují radioaktivní materiály.

„Ať už pracují roboti na místech nehod, jako je Fukušima v Japonsku, nebo 3D modelování používané k lepšímu plánování demontáže ve vysloužilých elektrárnách, sektor vyřazování jaderných zařízení stále častěji využívá technologické inovace,“ vysvětlil zástupce generálního ředitele MAAE Michail Chudakov. Zejména se jedná o situace a prostředí, které jsou pro lidi riskantní.