Řekni to Amy. Jak umělá inteligence pomáhá s výběrem zaměstnanců
Rozhovor s umělou inteligencí umí najít ideálního zaměstnance. Psychotesty startupu Mongata odhalí slabiny lépe než personalista.
redaktor
Přijímací řízení ve firmě většinou pro personalisty obnáší pročtení desítek životopisů a hrubé prvotní třídění kandidátů, následují pohovory s nejnadějnějšími adepty. Ani rozhovor se zdánlivě ideálním uchazečem o hledanou pozici ale není zárukou, že se volba ukáže jako správná.
Český startup Mongata od letošního jara firmám nabízí užitečný nástroj, jak si potenciálního zaměstnance otestovat důkladněji: umělou inteligenci. Tu nelze ošálit oslnivým vystupováním, jako se to může podařit v případě pracovníků HR oddělení. Jak výběr funguje?
„Dejme tomu, že podnik hledá člověka do pozice prodejce. Když personalista vybere ty nejlepší z dosavadního týmu jako vzor, systém Talk2Amy umí na základě rozhovorů těchto lidí s umělou inteligencí vypracovat ideální profil obchodníka pro tuto firmu,“ vysvětluje zakladatel společnosti Martin Rücker. Personalista pak stejné testy nechá vypracovat také uchazeče. Virtuální psycholožka nakonec vybere ty z adeptů, kteří jsou stávajícím prodejním hvězdám firmy vlastnostmi nejblíže.
Amy podle Rückera umí ale také třeba poradit váhajícímu teenagerovi, na jakou se hodí profesi. Pokud se člověk chce podívat pravdě do očí, Amy najde jeho slabiny a poradí, jak na nich pracovat.
Neuronové sítě
Systém Talk2Amy funguje na podobném principu jako jiné psychologické dotazníky. Kouzlo je v tom, že jich systém obsahuje desítky, konkrétně více než čtyřicet. „Velká část logiky je založená na psychologických dotaznících. Vypracovali jsme také několik vlastních. Na těchto dotaznících jsou vystavěny naše osobnostní modely a ještě nad tím neuronové sítě a další analýzy,“ popisuje Martin Rücker.
Dnešní startupista dříve pracoval pro mezinárodní IT firmu, kde měl na starost velký tým lidí, ve kterém prováděl organizační změny. „Každý na změny reagoval jinak. Polovina říkala, že jsou příliš malé a že jsem málo odvážný. Druhá polovina si stěžovala, že jsou naopak velké a necitlivé,“ vzpomíná Rücker.
Po jednom firemním školení o komunikaci dostal nápad, že by pro společnost bylo užitečné získat nestranný pohled na to, jací její zaměstnanci ve skutečnosti jsou. „Dospěl jsem k tomu, že náhled na člověka z pohledu psychometrie v kombinaci s umělou inteligencí tomu může pomoci,“ popisuje Rücker, jak vznikl nápad na podnikatelský záměr.
Když odešel od původního zaměstnavatele, začal se věnovat vývoji takového systému. Naplno se rozjel na jaře 2019, o rok později Rücker založil firmu. Od loňského podzimu systém Talk2Amy testoval v několika společnostech; letos na jaře přišel ostrý start pro komerční využití.
Učenlivý software
Základní myšlenkou a zároveň konkurenční výhodou Talk2Amy je podle Martina Rückera syntéza informací a učenlivost systému. „Jako startup jsme se vyvíjeli po spirále. Začali jsme tak, že jsme oslovili kamarády a známé, kteří nám dotazníky vyplnili,“ popisuje začátky.
Statistici by nad takovým modelem nejspíš nespokojeně pozvedli obočí. „Samozřejmě to nebylo statisticky správně. Lidé, se kterými se setkáváme, patří do určité sociální nebo věkové skupiny,“ připouští.
Firma ale díky tomu získala první data, na kterých mohla ladit neuronové sítě, tedy výpočetní modely používané v umělé inteligenci. Po zpřístupnění aplikace na internetu - pro běžného člověka jsou testy anonymní a zadarmo - se objem dat i základna různých osobnostních typů rozšiřují. „Data se nám postupně hromadí a my jednou začas síť přeučíme a zpřesňujeme,“ dodává Rücker.
Jednoduše řečeno, uměle inteligentní Amy se stále učí a zdokonaluje a výsledky budou pořád přesnější.
Z důkladnosti, se kterou systém umí posoudit silné a slabé stránky osobnosti, měli prý autoři softwaru zprvu trochu obavy. Ne každý se umí nebo chce podívat strohé analytické pravdě do očí a bylo důležité vymyslet, jak výsledky přijatelně podat. „Chceme být upřímní, a i když vám v psychologických testech vyjde něco ne úplně pozitivně, řekneme vám to. Nechceme ale hodnotit,“ vysvětluje Martin Rücker.
Nalezením silných a slabých stránek osobnosti schopnosti Amy nekončí. První verze umí sledovat a pozorovat také rozvoj a zlepšování slabin osobnosti při provádění testů s časovým odstupem.
Zvládne rovněž predikovat základní emoce. „Část lidí, kteří s námi spolupracovali při vývoji a od kterých máme data, vyplnila také speciální dotazníky. V nich jsme definovali různé situace a oni sdělovali, jaké emoce při nich cítí. Na základě toho se neuronová síť naučila, jak bude pravděpodobně určitá osobnost emočně reagovat na tyto situace,“ vysvětluje Rücker.
Amy samozřejmě nepozná, jak se člověk ve skutečnosti zachová. „Sledovat lze emoce, chování modelovat - alespoň zatím - nejde,“ dodává.
Falešný lídr
Osobnostní profil si s Amy nyní může každý udělat na webu projektu. Jak přesný výsledek získá, záleží na sdílnosti a objemu otázek, na které odpoví. Pomoct mu to pak může třeba při výběru zaměstnání nebo hledání kořenů nespokojenosti v práci. Systém obsahuje typické osobnostní profily různých profesí, s nimiž výstupy z dotazníků odpovídajícího porovná.
„Nepoznáme, jestli tomu člověku jde matematika, nebo jestli má buňky na práva. Ale poznáme, jestli se na takovou profesi hodí osobnostně. Jiný profil má třeba herečka, je u ní dejme tomu trochu melancholie a neurotismu. Jiný je zase operátor v jaderné elektrárně - jsou to analytické typy bez stresu, ideálně bez přehnaného prožívání emocí,“ říká Martin Rücker.
Ve firmách má Amy ještě širší možnosti využití. Kromě zmiňovaného náboru nebo rozvoje zaměstnanců vidí Rücker velký potenciál při analýze pracovních týmů. Talk2Amy umí například porovnat ideální osobnostní profil s členy určitého týmu - například prodejců. Při doplnění o jejich pracovní výsledky lze odhalit, kdo úspěchy i přes absenci některých klíčových vlastností spíš vydřel a kdo se navzdory vyššímu potenciálu naopak veze.
Další novinka má přibýt v létě. Amy se naučí analyzovat také to, jak jednotlivé členy týmu vidí ostatní. Díky tomu bude možné získat obrázek o skutečné dynamice týmu. „Nepoznáme, kdo koho má nebo nemá rád. Ale budeme například umět odhalit, že šéfa týmu jeho podřízení neberou a skupina má ve skutečnosti jiného přirozeného lídra,“ říká Rücker.
Nabízí se samozřejmě otázka, zda jde virtuální psycholožku chytře volenými odpověďmi ošálit. Podle autora softwaru je to těžké. V testech jsou otázky, které se ptají na podobnou věc různými způsoby, systém sleduje také rychlost odpovídání a další věci. „Určujeme koeficient spolehlivosti odpovědí, který je na škále od nuly do sta. Když hodnota dosáhne osmdesáti a více, jsou s velkou pravděpodobností odpovědi důvěryhodné,“ konstatuje Martin Rücker.
Startup bez investora
Do vývoje „virtuální psycholožky“ Amy zatím Mongata investovala něco přes deset milionů korun a obešla se bez externího investora.
Její systém už funguje v řadě společností. „Máme partnery ve všech oblastech. Testujeme systém ve firmách z petrochemie, automobilového průmyslu, ve vodárnách, v podnicích dodávajících do zdravotnictví a podobně. Talk2Amy používá také řada psychologů,“ vypočítává zakladatel startupu. Start-up spolupracuje také se školicími agenturam, v plánu je i partnerství s personálními agenturami.
S byznysem zatím Martin Rücker počítá především v Česku. „Máme hotovou českou i anglickou verzi, na dalších překladech pracujeme. Jazyk ale není jedinou bariérou cesty do zahraničí. Problém není samotné spuštění, ale spíš právní otázky. Protože jednak řešíme osobní data a zabezpečení softwaru, ale také obchodní legislativu,“ tvrdí Rücker. Do budoucna však se zahraniční expanzí v Evropě i mimo ni rozhodně počítá.
Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.