Putin utahuje šrouby. Diverzantům hrozí doživotí, za zneuctění svatojiřské stuhy vězení
Ruský prezident Vladimir Putin dál přitvrzuje vůči domácí opozici. Ve čtvrtek podepsal zákon, který umožňuje poslat diverzanty až na doživotí za mříže.
Nově také hrozí až pětileté vězení každému, kdo by hanobil svatojiřskou stuhu coby „symbol vojenské slávy Ruska“ a „znamení vítězství“ ve druhé světové válce.
Protidiverzantský „ukaz“ zavádí do trestního zákoníku tři nové paragrafy – napomáhání podvratné činnosti, absolvování výcviku za účelem provádění diverzní činnosti a organizování diverzních spolků a účast v nich. Pro běžné diverzanty je určena sazba osm až patnáct let, pro absolventy speciálního výcviku patnáct až dvacet let a organizátoři mohou dostat až doživotí.
Jeden z autorů zákona – předseda bezpečnostního výboru Státní dumy Vasilij Piskarev – zdůvodnil přitvrzení kurzu údajným nárůstem počtu diverzantů: loni se podle generální prokuratury měl v Rusku odehrát jen jeden záškodnický čin, kdežto letos už 21.
Dodejme, že Rusko má s diverzanty, záškodníky a sabotéry bohaté zkušenosti. Právě těmito slovy popisoval sovětský režim velkou část lidí, kteří byli neprávem odsouzeni, posláni do gulagu či rovnou zastřeleni během stalinských čistek.
Tvrdý kurz
Protidiverzantské paragrafy ovšem nejsou jedinou – proti vnitřnímu nepříteli namířenou – vymožeností, kterou Putin ve čtvrtek podepsal. Dalším na řadě byl zákon o svatojiřské stuze, který ji dává na roveň „symbolů vojenské slávy“, což s sebou nese trestní odpovědnost za její veřejné zneuctění.
Za běžné zneuctění symbolů vojenské slávy hrozí v Rusku až tři roky vězení (nebo pokuta ve výši tří milionů rublů), pokud to však někdo provede na internetu či ve spolčení s více osobami, zvyšuje se výměra trestu až na pět let (hrozí rovněž pětimilionová pokuta).
Svatojiřskou stužku tvoří tři černé a dva oranžové pruhy. V carské armádě se používala už v 18. století. Velké renesance se dočkala v době druhé světové války, kdy se stala jedním ze symbolů hrdinství Rudé armády. V řadě bývalých sovětských republik je ovšem chápána jako symbol velkoruského šovinismu a kolonialismu a například na Ukrajině se jí – podle jejích barev – posměšně přezdívá „mandelinková stuha“.
Tvrdý kurz vůči opozici začal Putin sledovat dlouho před agresí na Ukrajině. Už v roce 2017 Kreml zahájil – s pomocí zákona „o zahraničních agentech“ – tažení proti nezávislým médiím a v roce 2021 jejich „vyhubení“ prakticky dokončil.
V pracovní kolonii kromě toho po vykonstruovaném procesu skončil nejvýznamnější opoziční politik Alexej Navalnyj a pár měsíců před invazí zatnul režim tipec spolku Memorial, který od doby perestrojky dokumentoval porušování lidských práv v Rusku.