Třikrát se pokusila PPF ovládnout Monetu, než dospěla k dohodě, z níž minulý týden vycouvala. Je to první rozhodnutí Jiřího Šmejce v roli hlavy nejmocnější skupiny v zemi, a i proto vyvolalo bouřlivé diskuse. V zásadě lze ale konstatovat, že Šmejc udělal to, co by na jeho místě udělal i Petr Kellner, kdyby ještě žil.
Větší rána pro Monetu
Dohoda o převzetí Monety spojením s Air Bank a Home Creditem byla dokončena až po Kellnerově smrti a byla velkým ústupkem z původních pozic PPF, která si svá aktiva zapojovaná do transakce cenila na hodně vysokou částku, což vedlo k tomu, že dva pokusy o spojení akcionáři Monety odmítli.
A PPF nakonec až po Kellnerově tragické smrti vylepšovala svou nabídku tak, že po výrazné změně ekonomických podmínek, kdy úrokové sazby mimořádně poskočily, byla hodně nevýhodná. PPF hotovostí v tuto chvíli zřejmě zrovna neoplývá, a proto hodlala celou transakci financovat dluhem, který najednou podražil, a vymazal tak očekávané zisky.
A v době, kdy skupina po dřívějších ztrátách v Asii dostává zabrat pro změnu v Rusku, je jen logické, že omezí rizika a bude defenzivnější, než bývalo obvyklé.
Pro PPF je zrušení tohoto obchodu bezesporu reputační ztrátou, ale větší ranou je pro Monetu, která v první reakci na burze ztratila na hodnotě miliardy korun, ale především zůstala ve významné nejistotě, protože PPF stále drží skoro třicet procent akcií a je největším akcionářem.
Zjevně se ale hodlá svého podílu rychle zbavit, jak o tom svědčí pouze roční blokace na prodej doplněná výjimkou, podle níž se zákaz převodu akcií nevztahuje na prodej regulované finanční instituci, tedy zase nějaké další bance.
Skoro se z toho zdá, že PPF má takovou regulovanou instituci už chvilku na telefonu. A možná i více než jednu a Šmejcovi vyšlo, že rychlý kšeft s akciemi Monety může být výnosnější než celý projekt vybudování velké české banky v nastávajících krušných časech.
Škoda pro český trh
Sama Moneta je tak do značné míry zbavena autonomie ve vyjednávání s nějakým budoucím partnerem, kterého pro rozvoj byznysu nepochybně potřebuje. Organickým růstem se nyní mezi největší české banky v dohledné době nedostane.
Ve hře se ale ocitne i pozice CEO Monety Tomáše Spurného, který se v přípravě spojení s PPF osobně velmi angažoval a nyní sklidí kritiku minoritních akcionářů.
Je každopádně škoda, že spojení, z něhož by vyšel nový silný bankovní dům, se neuskuteční. Český trh nějakou konsolidaci menších bank potřebuje. Stačí se kouknout na výsledky hospodaření velké trojky, kde zisky jsou v mezinárodním srovnání skutečně neobvyklé a větší konkurence, která by alespoň trochu srazila marže a zlepšila podmínky klientů, zejména těch spořících, by českému trhu určitě slušela.