Hrot24.cz
Přejmenuje se kebab? Češi nevědí, jak chutná tradiční döner, zlobí se Turci

foto: Shutterstock

Přejmenuje se kebab? Češi nevědí, jak chutná tradiční döner, zlobí se Turci

Nejen Češi často v marinádě nahrazují jogurt mlékem, nedávají do ní ani čerstvou cibuli. A to se Turkům nelíbí. Evropskou unii žádají, aby pokrm dostal ochrannou známku zaručené tradiční speciality.

Filip Magalhães

Co je to döner kebab? Podle tradiční receptury jde o skopové, kuřecí či hovězí maso, které se naloží do přesně definované marinády. Musí být také nakrájené na předem určenou tloušťku podle typu masa. Poté se připravuje na rotující kovové jehle a podává se v pita chlebu. 

Nejen Češi ale často v marinádě nahrazují jogurt mlékem, nedávají do ní ani čerstvou cibuli. A to se Turkům nelíbí. „V České republice nikdo tradiční döner kebab nedělá, prodejci ani výrobci na to nemají čas a bylo by to drahé,“ řekl Seznam Zprávám Hayri Akan, majitel společnosti Kebab.cz.

Ta bistrům dodává naložená masa na grilování. „My podle turecké receptury nevyrábíme, nikdo by to tady nejedl. Jehněčí tuk má specifickou chuť a vůni a dokonce ani moje manželka a děti to nemusí,“ doplnil podnikatel tureckého původu.

Turecko teď žádá Evropskou unii, aby pokrm, který je oblíbený i v Česku a dalších evropských státech, dostal ochrannou známku zaručené tradiční speciality. To by přípravu döner kebabů svázalo novými pravidly. Německo, ve kterém žije početná turecká menšina, už proto proti žádosti podalo oficiální námitku.

„Každý by měl mít možnost rozhodnout, jak döner kebab připravit a sníst. Nepotřebuje rozkazy z Ankary,“ uvedl německý ministr zemědělství Cem Özdemir, jehož předkové pocházejí z Turecka. V Evropě se k přípravě kebabu používá i krůtí, telecí nebo vepřové maso. Prase je v islámu považováno za nečisté zvíře, takže jej v Turecku a dalších muslimských zemích nekonzumují. Dále se v EU objevují i zeleninové varianty kebabu.

„Pokud Turecko vyhraje spor, bude se muset kebab nejspíš přejmenovat. Každý výrobce na trhu má svou recepturu,“ doplnila pro SZ Kateřina Vámosiová z Turkish company, která je jedním z největších tuzemských výrobců masa na kebab. V minulosti se už muselo přejmenovat „Pomazánkové máslo“ na „Pomazánkové“.

Pokud by döner kebab dostal známku zaručené tradiční speciality, zařadil by se mezi další produkty, které se vyrábějí podle jedné receptury alespoň 30 let. V Česku se ochraně těší například pražská šunka, spišské párky nebo tradiční lovecký salám. V Evropě pak třeba neapolská pizza nebo šunka jamón serrano.

I v Turecku se ovšem proti propagaci tradiční receptury ozývají kritické hlasy. „Tady cítíte chuť masa. V Německu přes všechny omáčky a saláty nevíte, co jíte. Je v tom ale určité pokrytectví. Žádáme dodržování pravidel, přitom ani v Turecku nejsou psána,“ upozornil podle České televize známý turecký moderátor a kritik jídla Nihat Sirdar.