Hrot24.cz
Poptávka po bytech v Praze neklesá. Zájem je hlavně o 3+kk

J&T Real Estate

Poptávka po bytech v Praze neklesá. Zájem je hlavně o 3+kk

Podle dat analytické společnosti BuiltMind se v Praze v červenci prodalo 567 nových bytů, v srpnu pak 621 jednotek. Oproti loňsku jde o nárůst o téměř 148 procent.

Filip Magalhães

Okurková sezona je termín, který se obvykle dává do souvislosti hlavně s médii. V letním období se totiž tradičně děje minimum čtenářsky atraktivních událostí, což se často projevuje publikováním senzačních zpráv namísto těch seriózních nebo významných. Tento termín se ovšem uplatňuje i u realitního trhu a označuje období, kdy je poptávka po nemovitostech na nízké úrovni, a to především v létě a na začátku roku.

Teď ale tomu tak nebylo, ukazují data analytické společnosti BuiltMind. Podle ní letos nenastalo typické letní zpomalení trhu – v Praze se v červenci prodalo 567 nových bytů, v srpnu pak 621 jednotek. Ve srovnání s loňskými letními prázdninami to znamená meziroční nárůst o téměř 148 procent. Prodeje v hlavním městě byly v obou letních měsících vyšší, než jaký byl měsíční průměr za první pololetí tohoto roku.

Zájem o pořízení nového bydlení se už ovšem odrazil v cenách. Průměrná nabídková cena v metropoli dosáhla na konci srpna na 156 tisíc korun za metr čtvereční, meziročně o čtyři tisíce více. I přesto je teď zvýšená poptávka po větších bytech. „Rostoucí zájem o větší dispozice pozorujeme už od loňského podzimu,“ říká šéf BuiltMind Martin Decky. 

Potvrzují to i statistiky developerské firmy J&T Real Estate (JTRE), která na jaře spustila prodej 182 bytů z první etapy projektu Nový Rohan v pražském Karlíně. „Konkrétně v této lokalitě registrujeme zájem o byty s větší rozlohou. Jen během tří měsíců jsme prodali polovinu bytů 3+kk a 4+kk v nabídce. Běžné je také propojování dvou menších bytů v rámci klientských změn,“ popisuje člen představenstva JTRE Jiří Ochetz.

Z nabídky developerských firem v Praze teď nejrychleji mizí byty o dispozici 3+kk. „U nich už v letošním druhém čtvrtletí byla průměrná cena za metr čtvereční vyšší než už 2+kk – a nadále roste,“ upřesňuje Decky. Dříve přitom platilo, že čím menší byt, tím dražší – například garsonky vycházely na metr i o 10 procent dráž než větší byty. Pořízení nového bytu 3+kk v Praze tak nyní vyjde v průměru na 13 milionů korun, 2+kk stojí průměrně 8,5 milionu korun.

Podle analýzy společnosti Portu, která patří pod investiční skupinu Wood & Company, je Praha nejméně dostupnou metropolí v Evropě, co se vlastnického bydlení týče. Na koupi třípokojového bytu v novostavbě je v Praze třeba 14,6 roční mzdy. Stejně velký byt ve starší zástavbě je možné koupit v hlavním městě za 12,1 roční mzdy. Od začátku roku 2015 se ceny bytů zvýšily téměř o 150 procent, zatímco mzdy vzrostly o 62 procent.

Podobné závěry vyplývají také z dat technologicky-poradenské společnosti Deloitte. Podle těch je v Česku v průměru třeba 13,3 hrubých ročních mezd na pořízení vlastního nového bytu. To je nejvíce z Evropy. Praha je zároveň v tomto ukazateli druhou nejméně dostupnou evropskou metropolí po nizozemském Amsterodamu.

JTRE zařadí v říjnu do nabídky Nového Rohanu další bytový dům Brabora s 80 byty. Podle údajů Built Mind je tato vznikající čtvrť aktuálně nejprodávanějším pražským rezidenčním projektem v prémiové kategorii nad 160 tisíc korun za metr čtvereční.