Spousta lidí si pod plastickou chirurgií představí jen silikonové prsy, operaci víček nebo kosmetické zákroky. Podle Jana Měšťáka, který v oboru působí přes padesát let, je to ale smutná vizitka této lékařské disciplíny.
„Nejsou to pouze komerčně orientované operace, jako je typicky zvětšení prsů, ale také chirurgická léčba obličejových rozštěpů, reimplantace (operační výkon, při kterém jsou rekonstruovány všechny funkčně důležité struktury a obnovena cirkulace v amputované části, pozn. red.), našívání oddělených částí končetin, řešení popálenin… Také sem patří nejsložitější rekonstrukční výkony, které nikdo jiný než plastický chirurg neumí,“ říká lékař ve velkém rozhovoru pro týdeník Hrot.
Chirurg ale tento zúžený pohled nevyčítá ani obyčejným lidem, ani médiím. „Můžeme si za to do značné míry my, plastičtí chirurgové. Respektive ti kolegové, kteří nepochopili, co obnáší být lékařem, a své vzdělání a profesi se rozhodli přetavit v byznys. V soukromí se říká, že o všem rozhodují ženy: Cherchez la femme. V případě plastické chirurgie se ale nyní hodí říct: Cherchez la money. O všem rozhodují peníze,“ má jasno Měšťák, který je sice sám zakladatelem a vedoucím lékařem prestižní soukromé kliniky Esthé, na komerčních zákrocích prý ale nijak nezbohatl.
„Dál bydlím v paneláku, sám si vařím i uklízím. Nežiju pro peníze. I proto jsou operace u nás velmi levné. Za konzultaci si dokonce neúčtuji vůbec nic, což – přiznávám – je výjimečné a souvisí to s mým charakterem,“ podotýká lékař.
Podle něj by oboru pomohlo, kdyby každý plastický chirurg po určitou dobu povinně působil ve veřejném zdravotnictví, a to i po dokončení studií a dosažení atestace. Právě v rámci studia musí mladí medici povinně docházet na praxi do nemocnic.
„Něco se naučí v rámci povinných stáží a atestace, ale pak hned v nemocnici skončí a otevřou si vlastní praxi. A tam už jedou ta prsa, víčka… Čistá komerce. A stát naříká, že je nedostatek lékařů… A že třeba během covidové pandemie se už skoro neměl kdo starat o pacienty,“ kroutí hlavou lékař.
„Kdepak, já bych stanovil podmínku: buď ať lékař povinně po atestaci ještě několik let slouží v rámci veřejného zdravotnictví, nebo ať si to studium zpětně zaplatí, když na lukrativním oboru vydělá miliony,“ má jasno Měšťák, který je rovněž zakladatelem a emeritním přednostou Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Bulovka. Právě tam jsou v současnosti uskutečňovány velmi složité, komplexní operace zachraňující nejen důstojnost, ale i životy pacientů. A působí zde i jeho syn, docent Ondřej Měšťák.
Jan Měšťák letos vydal knihu rozhovorů se svým kamarádem, zakladatelem Miss ČR Miloslavem Zapletalem, s názvem Duel (nakladatelství Universum). Dokončuje rovněž knihu, v níž představuje plastickou chirurgii v celém jejím rozsahu, kde využívá poznatky ze své bohaté kariéry. V minulosti obdržel Čestnou medaili České lékařské společnosti J. E. Purkyně za dlouhodobý přínos v oboru plastické chirurgie.