Peníze na účtu do 30 minut. Švýcarsko ukazuje, jak vypadá účinná pomoc
Když se mají firmy udržet na trhu a nepropouštět, potřebují finanční pomoc od státu a bank okamžitě. Švýcaři to umí.
redaktor
Stačí vyplnit jednostránkový formulář, naskenovat jej a poslat do banky. Za půl hodiny má žadatel peníze na účtu. Taková je zkušenost švýcarského podnikatele Matthiase Knauera, který žádal stát o pomoc na zmírnění důsledků koronavirové krize. Celkem administrací strávil dvě minuty.
Švýcarský systém ostře kontrastuje s fungováním státní pomoci v jiných zemích. Knauer totiž vlastní také firmu ve Velké Británii, kde zaměstnává 80 lidí. Telefonováním s britskými úředníky ale ztratil několik dní, nakonec mu podpora směřovaná pro malé a střední podniky nebyla přiznána. "Britové se snaží stále vymyslet, co mají udělat. V Německu se systém přetížil a zkolaboval. Francouzi se utápějí v papírování," popsal podnikatel svou zkušenost s finanční pomocí v různých zemích EU pro Finacial Times.
Peníze potřebujeme okamžitě
„Drobní a střední podnikatelé potřebují finanční záchranné lano okamžitě. Nevím, jestli si to politici uvědomují," uvedl Knauer. Švýcarsko ale v tomto ohledu může může sloužit jako vzor. Svůj balíček nouzových půjček pro malé a střední firmy ve výši 20 miliard švýcarských franků představilo 25. března a hned v prvním týdnu od spuštění programu vyplatilo přes 15 miliard franků 76 tisícům žadatelům. Bernská vláda poté slíbila, že podporu zvýší na dvojnásobek, tedy na 40 miliard franků.
Pro srovnání, britská vláda na začátku dubna oznámila, že po 14 dnech od začátku udělování podpory uspokojila 983 žadatelů. A tamní úřady zůstávají zavaleny 130 tisíci žádostí. V Itálii už opoziční politici vyzývají vládu, aby následovala příkladu Švýcarska.
Majitel strojírenské firmy v kantonu Graubünden Alberto Bellioli potvrdil, že jej rychlost vyřízení žádosti a poslání peněz mile překvapila. V pátek odpoledne žádost odeslal, v pondělí ráno byla částka připsána na bankovním účtu. Peníze použije na výplaty zaměstnancům a také mu to dá časový prostor, aby udržel své podnikání nad vodou. Pochvaluje si sehranost vlády a bankovního sektoru.
Švýcarský ekonom Hans Gersbach, který je také v poradním orgánu německého ministerstva hospodářství, je přesvědčen, že efektivní pomoc pro menší firmy bude klíčová pro to, aby ekonomika neměla větší problémy.
Dostatek bankovních domů
Ve Švýcarsku mohu firmy žádat o bezúročnou půjčku ve výši deseti procent ročních příjmů do maximální výše půl milionu franků. Půjčky poskytují švýcarské banky, úroky platí vláda. Druhou možností je získání úvěru až do výše 20 milionů franků. Vláda ručí za 85 procent částky za úrok 0,5 procenta. Zbytek úvěru poskytuje daná banka za tržní sazbu.
Výhodou švýcarské konfederace je, že tam existuje velké množství bankovních domů, proto není třeba budovat novou infrastrukturu. Podporu uděluje 121 švýcarských bank, které znají finanční historii žadatelů. Odmítnuto by mělo být podle odhadů finančních domů jen několik procent z nich.
Nápad na jednoduchou a rychlou pomoc podnikatelům přišel od ředitele banky Credit Suisse Thomase Gottsteina. Do čtyř dnů byl po konzultacích s ministrem financí Uelim Maurerem a šéfem švýcarské centrální banky Thomasem Jordanem realizován. Největším poskytovatelem půjček je banka UBS, která za první dva dny dokázala vyřídit deset tisíc žádostí.