Niccolò Machiavelli: Naurážejte nepřátele

Profimedia.cz

Niccolò Machiavelli: Naurážejte nepřátele

Komu by z politiky roku 2020 – od Trumpa a Duterteho přes Lukašenka a Putina až po Zemana s Babišem – nešla hlava kolem? Rubrika Tardis proto oslovila duchovního otce moderní politologie, aby si v tom sama udělala trochu pořádek. Horká témata dneška pro ni komentuje Niccolo di Bernardo dei Machiavelli

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Je právě tak obtížné a nebezpečné snažit se osvobodit národ, jenž chce zůstat servilní, jako zotročit národ, který chce zůstat svobodný.

Lidé obecně soudí podle vnějšího zjevu, nikoli podle skutečnosti. Oči má každý, ale zdaleka ne každý jimi dokáže vidět pod povrch. A víte stejně dobře jako já, že být schopný je vždycky podezřelé. V demokracii člověk dosáhne významné pozice pouze tehdy, když jeho průměrnost zaručuje, že nebude pro ostatní nebezpečím. Proto v demokracii nikdy nevládnou ti nejschopnější, ale ti, jejichž bezvýznamnost neohrožuje ničí sebeúctu.

Zaprvé, lev se nedokáže ubránit pasti, zatímco liška se neubrání vlkům. Člověk tedy musí být liškou, aby rozpoznal pasti; a musí být i lvem, aby dokázal zaplašit vlky. Zadruhé, není nic důležitějšího než budit zdání, že jste oddáni víře. Nic není jednoznačnějším příznakem úpadku země než vysmívané náboženské rituály.

Když po lidech vyžadujete poslušnost, musíte napřed umět velet.

Považuji za důkaz značné dávky prozíravosti, když se vůdce zdrží vyhrožování a urážek svých protivníků. Ani jedno z toho nepřítele nijak neoslabuje. Když musíte způsobit někomu újmu, vždy se postarejte, aby nebyla drobná – jinak se budete muset obávat odplaty. Proč začali na obou březích Atlantiku bodovat populisté? Jedno z největších tajemství je v tom, jak rozpoznat a uchopit předsudky a vášně lidí tak, aby zmátly veškeré jejich principy. To znemožní jakékoli porozumění mezi lidmi, kteří jinak mluví stejným jazykem a mají společné zájmy.

Lidé jsou tak hloupí a tolik se zabývají pouze svými bezprostředními starostmi, že se vždycky nechají rádi podvést.

Politika a mravnost spolu nemají nic společného.

Kdokoli se snaží být neustále hodný, dojde zániku uprostřed těch, kteří takoví nejsou. Existují dva způsoby boje: mocí práva a mocí síly. Ten první je lidský, druhý zvířecí; ale když první způsob nestačí, je nutné použít ten druhý.

Vždycky, když vás napadne, že jste kápli na spiknutí, předpokládejte raději neschopnost.

Ženy jsou těmi nejsoucitnějšími bytostmi, ale také těmi nejbezohlednějšími. Kdo se jim vyhýbá, přichází o problémy i o výhody s nimi spojené. Jak se říká, není medu bez včel.

Neozbrojený muž není jen bezbranný – je také hoden posměchu. A vládě, která sama nevěří svým občanům natolik, aby jim dovolila se ozbrojit, není co věřit. Římané i Sparťané byli ozbrojeni a jejich státy vydržely čtyři sta a osm set let.

Vítězná bitva dá zapomenout na veškeré chyby, kterých jste se dopustili.

Cože? Aha. Děkuji.